Bajka!

Tak jednym słowem można byłoby podsumować zarówno samą fabrykę, jak i miejsce w którym się ona znajduje. Dzięki uprzejmości firmy Felder otrzymałem możliwość zwiedzenia głównej siedziby firmy oraz co dla najciekawsze, części produkcyjnej. Jest jeden minus mojej wyprawy – brak fotek z hal produkcyjnych, obowiązuje tam zakaz fotografowania 🙁

domidrewno_felder_austria_2013 (9 of 11)

Naszym przewodnikiem był główny szkoleniowiec Harald Tschurtschenthaler (którego nazwiska nigdy pewnie nie wymówię hehe). Razem z nim przeszliśmy całą ścieżkę produkcyjną, od wejścia stali na halę, do załadunku paczek na tiry. Ład, porządek i organizacja pracy – to pewnie na wszystkich robi duże wrażenie. Park maszynowy używany do produkcji maszyn… kosmos – np. obrabiarki, które pracują z dokładnością do 0.0001 mm. Tak, nie pomyliłem się, 4 miejsca po przecinku.  Zwiedziłem też olbrzymi salon wystawowy, gdzie były chyba wszystkie modele maszyn, od najmniejszych wiertarek do najnowszych centr obróbczych. Dodatkowo cała masa akcesoriów do nich oraz innego sprzętu stolarskiego. Piętro niżej – można było te maszyny potestować, wszystkie były gotowe do pracy. Co ciekawe był tam też tzw. sklep w sklepie gdzie zobaczyłem markę Festool. 100% zatowarowania marki na półkach! Ja chcę, żeby tak wyglądał każdy sklep w Polsce!!! 🙂

 domidrewno_felder_austria_2013 (9 of 30)domidrewno_felder_austria_2013 (12 of 30)

Następne 1 1/2 dnia spędziliśmy na zajęciach praktycznych, podczas których powstała jedyna w swoim rodzaju deska do krojenia – którą podrobię i nagram o niej film 🙂 Mogłem tam popracować na sprzętach z napędem Power-Drive – rewelacja! Szybkość i precyzja ustawiania maszyn to jest to! 

domidrewno_felder_austria_2013 (26 of 30)

2 dni minęły bardzo szybko i trzeba było wracać do Polski. Zahaczyliśmy jeszcze o przepiękny Insbruck, który zdecydowanie jeszcze będę chciał odwiedzić z rodzinką. Zapraszam do małej galerii, mam nadzieję, że choć trochę ona odda klimaty tego wyjazdu. 

domidrewno_felder_austria_2013 (11 of 11)

  • domidrewno_felder_austria_2013 (1 of 30)
  • domidrewno_felder_austria_2013 (2 of 30)
  • domidrewno_felder_austria_2013 (3 of 30)
  • domidrewno_felder_austria_2013 (4 of 30)
  • domidrewno_felder_austria_2013 (5 of 30)
  • domidrewno_felder_austria_2013 (6 of 30)
  • domidrewno_felder_austria_2013 (7 of 30)
  • domidrewno_felder_austria_2013 (8 of 30)
  • domidrewno_felder_austria_2013 (25 of 30)
  • domidrewno_felder_austria_2013 (10 of 30)
  • domidrewno_felder_austria_2013 (11 of 30)
  • domidrewno_felder_austria_2013 (13 of 30)
  • domidrewno_felder_austria_2013 (14 of 30)
  • domidrewno_felder_austria_2013 (15 of 30)
  • domidrewno_felder_austria_2013 (16 of 30)
  • domidrewno_felder_austria_2013 (7 of 11)
  • domidrewno_felder_austria_2013 (8 of 11)
  • domidrewno_felder_austria_2013 (17 of 30)
  • domidrewno_felder_austria_2013 (18 of 30)
  • domidrewno_felder_austria_2013 (19 of 30)
  • domidrewno_felder_austria_2013 (20 of 30)
  • domidrewno_felder_austria_2013 (21 of 30)
  • domidrewno_felder_austria_2013 (22 of 30)
  • domidrewno_felder_austria_2013 (23 of 30)
  • domidrewno_felder_austria_2013 (24 of 30)
  • domidrewno_felder_austria_2013 (1 of 11)
  • domidrewno_felder_austria_2013 (27 of 30)
  • domidrewno_felder_austria_2013 (29 of 30)
  • domidrewno_felder_austria_2013 (28 of 30)
  • domidrewno_felder_austria_2013 (30 of 30)
  • domidrewno_felder_austria_2013 (2 of 11)
  • domidrewno_felder_austria_2013 (3 of 11)
  • domidrewno_felder_austria_2013 (4 of 11)
  • domidrewno_felder_austria_2013 (5 of 11)
  • domidrewno_felder_austria_2013 (6 of 11)
  • domidrewno_felder_austria_2013 (10 of 11)
2018-05-01T18:13:36+00:00

About the Author:

16 komentarzy

  1. amigorg 05/09/2013 at 20:00 - Reply

    Jarku, DiD robi dla Feldera dobrą robotę w Polsce, to nie dziwota, że dobrze Was przyjęli u siebie. Dla większości członków Forum amatorów jednak ich maszyny nie są i nie będą dostępne.

    • JarekO 05/09/2013 at 20:18 - Reply

      Mam nadzieję, że dzięki naszym filmom, wszyscy się razem podszkolimy, zaczniemy robić ekskluzywne meble, nasze zarobki wzrosną i wtedy nawet Format4 będzie w zasięgu ręki 🙂 Taki jest tajny plan DiD 🙂

      • Szczepan 05/09/2013 at 20:40 - Reply

        Ale tam piękne widoki mają, nawet w mieście.
        To może wszyscy sobie na wzajem pomożemy i założymy jakąś spółkę produkcyjną tych ekskluzywnych mebli 😉 Każdy wniesie coś wyjątkowego w pracę, wtedy nie ma mocy żeby nie odnieść sukcesu i nie wykupić top maszyn Feldera 😉

      • Tomekz 06/09/2013 at 15:53 - Reply

        Fajnie że mogłeś zwiedzić fabrykę maszyn
        Ale….
        JarekO 05/09/2013

        Mam nadzieję, że dzięki naszym filmom, wszyscy się razem podszkolimy, zaczniemy robić ekskluzywne meble

        No właśnie by robic szczęsliwie i długo to popatrz na swoje skrzyżowane ręce trzymające drewno na wyrówniarce , oraz wyciągnięte palce ( a po co masz dłoń ) zapraszające się do wpadnięcia pod frez , przy obrabianiu deski do mięsa . Zwracałem Ci wielokrotnie uwagę na to bo Cię szanuję ,jak nieszczęśliwie trzymasz materiał przy jego obrabianiu , pomyśl Jarku bo jeszcze tyle do zrobienia .

        • JarekO 06/09/2013 at 16:13 - Reply

          Dzięki tomekz za czujność, ale na wyrówniarce nic nie krzyżowałem. Po pierwsze jest tam osłona nad wałem (opuszczona 1mm nad materiał), po drugie lewa ręka jest z przodu na środku materiału, a prawa właśnie przeszła nad tą aluminiową osłoną. Fotka pokazuje moment jak kładę palce na desce, szykując się do położenia całej dłoni. Co do rąk przy frezie profilującym – ja akurat nie noszę obrączki (mam, ale muszę poszerzyć 😉 Kolega faktycznie mógł położyć dłonie i uzyskał by pewniejszy chwyt.

          • Tomekz 07/09/2013 at 08:12

            Frezarkę odwołuję 😀 Lepiej obrączki nie zakładać do pracy ( ja po uderzeniu w palec piłowałem pilniczkiem do paznokci obrączkę bo palec wieczorem robił się siny )
            Jarku ręce Ci się pomyliły . Powinny w tej pozycji być odwrotnie ustawione .

  2. dreluks- lukasz 05/09/2013 at 20:15 - Reply

    Witam,
    No Jarku tylko pogratulować takiego wyjazdu. Zdjęcia mówią same za siebie 😉

    Pozdrawiam,
    Łukasz – Dreluks

    • JarekO 05/09/2013 at 21:36 - Reply

      Jak dla mnie – wyjazd powinien trwać 2 tyg 😉

  3. Amciek 06/09/2013 at 06:56 - Reply

    Zostawilbys Lidke i swoich chlopakow na 2 tygodnie? 😀

  4. piotr 06/09/2013 at 18:30 - Reply

    Miałem dobre przeczucie jak dałeś zdjęcie na fejsa z widokiem Alp i napisałeś że zwiedzasz Tyrol. Pozazdrościć takiego widoku stoiska FESTOLA no a przede wszystkim możliwości oglądania i pracy na tych maszynach.Czekam na film z deską do krojenia i pozdrawiam PIOTREK.

  5. JarekO 07/09/2013 at 12:22 - Reply

    tomekz:
    Dociskając materiał dłońmi jedna za drugą na materiale, masz raz lewą, a następnie prawą z przodu. Nie ma tu możliwości krzyżowania rąk.

    Coś czuję, że musisz nagrać film i pokazać jak Ty pracujesz, bo tak będzie najprościej. Nagramy później materiał jak dokładnie i bezpiecznie to robić. OK?

  6. Janek 28/09/2013 at 13:24 - Reply

    Też bylem w Austrii u Feldera,ale nie na hali produkcyjnej tylko w normalnej fili niedaleko od Wiednia na dniach otwartych, naprawde robi wrażenie, zwlaszcza centra obróbcze cnc..dla mnie to już matrix 😉

  7. Łukasz 05/10/2013 at 21:14 - Reply

    Mógłbyś pokazać tak dla porównania jak wygląda stoisko z akcesoriami u feldera w Polsce- tam nawet 1/30 niem a tego co w Austrii a wszystko na zamówienie. A na wszystkie części czeka się minimum tydzień.

    • JarekO 05/10/2013 at 21:17 - Reply

      Trudno się dziwić… w Tyrolu przecież mają produkcję, magazyny – wszystko 😉 Więc nawet jak w sklepie czegoś braknie to do magazynów jest 10 min piechotą 😉