Szczepan prezentuje…
https://www.youtube.com/watch?v=Oa6lIGyGUic
Zapraszam do obejrzenia trzeciej części, w której to pokaże jak wyrzeźbić litery: R, B, S, V, E.
Temat liternictwa można dalej rozwijać o inne kroje liter. Różnica polega jedynie na używanych dłutach. Technika wcinania się w materiał pozostaje ta sama. Dlatego, w kolejnej części postaram się zademonstrować w jaki sposób wykonać prostą kompozycję rzeźbiarską.
Szczepan w tych trzech filmach przekazales tyle wiedzy na temat snycerstwa i potrafiles-chyba ??? zarazic niejedngo by kupil dluta i sprobowal choc troche Cie nasladowac !!Pozdrawiam!!!!
Właśnie wróciłem z cas**ramy 🙂 może to nie narex czy moje upragnione wisienki ale do nauki powinny wystarczyć 🙂
SZczepan-wirus sie rozprzeszczenia!!!!!!!!!!!
W filmie wymieniasz dluta z ktorych korzystasz – profilowe V, lekki zlobak 12 i 20 i profil nr 1: 6,12,30. Czy moglbys podac numer profilu i wielkosc dluta V i nr. profilu zlobaka ? Chce kupic taki podstawowy komplet. I kolejne pytanie, czy do rzezbienia brac pod uwage tylko dluta rzezbiarskie czy byc moze mozna kupic jako bardziej uniwersalne dl. stolarskie (tutaj chodzi mi o dluto proste i zlobak) ?
Pozdrawiam
Jeśli chodzi o profilowe „V”, to jedynie kąt rozwarcia aby miał 45-75 stopni. Chodzi o to aby można było się wcinać dość głęboko przy konturach. Co do żłobaków natomiast, wychodzi na to że stosuję profile 4 i 5.
Oczywiście można rzeźbić dłutami stolarskimi. Przy wykonywaniu liter stosuję właśnie płaskie dłuta stolarskie. Chodzi głównie o to aby dłuta były ostre 😉
Szczepan Super, Dzięki, że Ci się chce podzielić doświadczeniem i wiedzą nie ma lepszego prezentu. Życzę Powodzenia.
Wymiary liter to sprawa indywidualna czy są jakieś sztywne proporcje których należy się trzymać ? Na jakiej zasadzie dobiera się szerokość litery do jej wysokości. Kąt nachylenia dłuta do deski zależy od tego jak głęboko chcemy się wciąć ale według zasady im szerszy tym głębszy czy wedle uznania ?
Wraz ze zwiększaniem wysokości litery, zwiększa się też jej szerokość. Zależnie od kroju litery proporcje są różne. Najłatwiej i najbezpieczniej jest wydrukować sobie litery. Nie ma co szaleć z tworzeniem nowego kroju liter 😉 Programy dobrze dobierają proporcje liter, czasem jedynie należy poprawić odstęp między nimi. Najczęściej błąd pojawia się przy literze „O”. Programy dają za duży odstęp pomiędzy tą literą a literami obok niej.
Co do kąta nachylenia dłuta to jest jak mówisz. Głębokość liter jest wedle uznania. Ale należy pamiętać o tym, że ta sama głębokość w wąskiej literze będzie bardziej czytelna, a niżeli w szerszej literze. Zasada tworzenia się cieni. Prawda jest taka, że litera może być głęboka na zaledwie 2mm, a przy odpowiednim oświetleniu i tak będzie bardzo dobrze czytelna 🙂