Tego się pewnie nikt nie spodziewał…
https://www.youtube.com/watch?v=WxwtB4zi-GI
z nami włącznie 😉 Szafki łazienkowe się nas widać imają hehe Tym razem jednak będzie to dość prosta konstrukcja, a całość wykonamy z buku (jedynie półka będzie jesionowa). Tradycyjnie rozpoczynamy od projektu, następnie szybko przechodzimy do realizacji. Zapraszam na film.
ps. film wyszedł dość długi, ale to 3/4 realizacji 😉
rot lekker terug naar afrika
Mw3, jotain, hyvää jouluu ja kaikki tehty
Jarku świetna realizacja! Szkoda tylko tego pięknego blatu który w 80% będzie wycięty pod umywalkę – może warto zastanowić się (tutaj oczywiście pytanie do przyszłego właściciela) nad umywalką nablatową stawianą na blacie, w ten sposób oszczędza się tak piękny blat nie trzeba go wycinać a jedynie niewielki otwór pod odpływ który później łączy się z syfonem. Pytanie: jak nazywa się ten fajny pomocnik w 38 minucie? Pozdrawiam i teraz czekam na część drugą szafki!
Widzę ze koza wędruje 🙂
Witam kolegów jeszcze w starym roku , życząc wszelkiej pomyślności w Nowym 2014 .
Moje spostrzeżenia co do sposobu pracy Jarka :
By otrzymać jak najmniejszy ubytek drewna z grubości przy pracy na wyrówniarce ,
dobrze jest za każdym razem obracać deskę by rozpoczynać struganie od innego końca .
nie równać całych desek , tylko porozcinać na 50 mm listwy i te dopiero równać ( mniejsza wichrowatość z racji mniejszej szer. materiału )
bardziej krzywe listwy , można dobrać razem i z nich np. zrobić półkę
minimalnie tylko strugać na strugarce grubościówce do klejenia ( mogą być miejsca nie do strugane )
By otrzymać jak najmniejszy ubytek drewna z szerokości
nie strugać wszystkich listew na jedną szerokość na grubościówce
dokładając płaszczyznami do przykładnicy wyrównujemy tylko wąskie krawędzie ( lewa /prawa ) i dokładamy do siebie i tak sklejamy .
Jeśli słoje drewna zawiłe , można wkładać w maszynę z tzw. włosem by mniej wyrywało i zaznaczyć to na płaszczyźnie listew strzałką . Przy dobieraniu listew do klejonki dążymy wtedy do tego by wszystkie strzałki były ustawione w jeden kierunek , co po jej sklejeniu i struganiu da nam gładszą powierzchnię .
Tomekz
Tomek jak zwykle celnie i rzeczowo. Z reguły też tak robię jak wykonuję klejonki sam.
Ja zawsze krok 1 to odkrycie materiału z 1 lub 2 stron (to zależy od jego stanu). Oczywiście może to być zebranie nawet 1mm, ważne żeby było widać jego stan, gdzie są skazy, gdzie pęknięcia itp. Dopiero wtedy krok 2 czyli rozcinanie na 50mm, omijając te wszystkie miejsca, które sobie poznaczyłem.
Z tego co widzę, to wał spiralny wyeliminował sporo problemów, takich jak np. kierunek słojów. Teraz praktycznie nie zwracam już na to uwagi. Co przy nożach prostych jest właśnie ważne i przy klejonce (nie raz się na to nabrałem ;))) i po sklejeniu wszystko cacy, a przy wyrównaniu klejonki zaczynało wyrywać ;)))
Polecam do klejenia pędzelka lub sklepowego opakowania z kleju, a gdzie można dostać gumkę do papieru ???
Powinneś dodać , pędzelek silikonowy i taki Jarek ma
Nadal mam te 2 co pokazałem na filmie 😉 Skubiąc z nich klej wyrwałem im kilka włosków 😉 Dodatkowo ostro je przyciąłem, teraz pracuje się duuuużo lepiej.
Zatem czekamy na bowclampy made in DiD 🙂
Już za chwileczkę… już za momencik 😉
Widzę że nowa maszyna nabyła warsztat dom i drewno.
Film o paczce w tym tygodniu 😉
witam, proszę o podpowiedź w kwestii wyboru szlifierki rotacyjnej, widzę że często używasz ETSa, zastanawiam się tez nad rotexem 150 ale nie wiem na co się najpierw zdecydować, obecnie posiadam SPARKY z castoramy ale jest już dla mnie za słąby, proszę o pomoc:)
Właśnie. Do czego ETS a do czego Rotex i która jako pierwsza/jedyna i dlaczego? Temat na kolejny SZORT?
Wystarczy zobaczyć film o rodzinie Rotex, zarówno ETS jak i RO mają ruch „rotex” 😉 Zobaczcie film o nich… jak coś nie jasne to dopytajcie…
jakiego programu do projektowania używasz??
Zelfde wat jij doet ! zou ik ook doen, niet zoveel moeite maar wel beetje make-up’en hihi
Papier przedmuchuję z pyłu regularnie dmuchawą do liści (akumulatorową).
家のゴン太にもやってみよっと