Jarek? Masz chwilkę?
https://www.youtube.com/watch?v=qMUzHtThpVU
Możesz coś mi zrobić? 🙂 Tak niewinnie to się zwykle zaczyna 😉 Oczywiście, że mam! Jak mogę nie mieć czasu dla mojej kochanej żony 🙂 Zobaczcie co było pilnie potrzebne Lidce i jak się z tym uporałem 🙂 Zapraszam na film.
PS. Podstawka schnie po 2-gim malowaniu i jak tylko zamontujemy ją na słupie, pokażemy Wam jak to finalnie wyszło.
genialne w prostocie
Lubię proste formy.
Szacun Jarosławie za traktowanie Małżonki! Za półeczkę też 😉
Jak zawsze bardzo fajna realizacja 🙂
Cóż ja mogę dodać 🙂
A co sie dzieje z ta szafka Tesciowej????
A co Wy wszyscy z tą szafką? 🙂 Jesionu suchego nie mamy 😉
a jak ciężka doniczka będzie na tym leżała ? bo ta śruba jest jednak u samej góry
Słuszne pytanie. Sprawdzę jak jutro to zamocuję. Jeśli coś nie tak będzie ze środkiem ciężkości – to wywiercę jeszcze jednego pocket hola.
Niby taka mała rzecz a zajęła 32 min tyle co filmik o np.słupkach drewnianych:D (oczywiście mówię tu o długości filmu a nie włożonej pracy)
Jarku,
Fajna realizacja.
Popraw opis pod filmikiem 😉
„Możesz coś mi zrobić? 🙂 Tak niewinnie to się zwykle zaczyna 😉 Oczywiście, że mam!”
Jarku ciesze się , że pokazujesz drobne rzeczy z zastosowaniem połączeń stolarskich i to trochę już zapomnianych . Znowu wyjdzie , że się czepiam ale nie robię to ze złej woli , tylko w trosce o zachowanie poprawnego nazewnictwa ,prawidłowego wykonania i zachowania BHP. Otóż :
to nie jest połączenie wczepowe i nie są to wczepy .
Wykonałeś połączenie PŁETWOWE gdzie rowek zwany jest bruzdą płetwową , w który wchodzi płetwa , wykonanana na pionowym elemencie .
Bruzdę płetwową wykonałeś na prawej stronie deseczki , a powinna być wykonana na lewej stronie
profil ozdobny półki powinien być wykonany nie od góry półki a od dołu , przecież półka wisi wysoko i profilu nie widać , no i pomniejsza on szerokość półeczki pod podstawkiem.
Bhp, frezowałeś profile od lewej do prawej strony , jest to niebezpieczne , to nic że mały frez , ale nabiera się złe nawyki , no a jak będzie większy to co wtedy ? Należy też pomyśleć jak mocno chwycić materiał całą dłonią , a nie na wyciągniętych palcach .
Walczono w Polsce o poprawne polskie nazewnictwo narzędzi itd. Proszę Cię nie wprowadzaj obcych nazw do naszego pięknego języka
To połączenie po wciśnięciu praktycznie jest nie do rozerwania . Gdy zajdzie potrzeba zdjąć , czy przesunąć w twojej wersji niewykonalne . Może należało zamocować np. na haczyk ?
Pozdrawiam Tomekz
Jak zawsze można na Ciebie liczyć 🙂
1. nazwy anglojęzyczne – tu mam zawsze problem, generalnie wszystko co robię w sieci jest po angielsku i staram się jak mogę, ale czasem się trafi słowo lub dwa. Co ważne jednak dla widzów czy czytelników, o tym już kiedyś mówiłem, wpisując w Google nazwę narzędzia, techniki itp. otrzymamy setki razy więcej wyników, które pomogą nam w pracy. Wpisz połączenie płetwowe, a później slidening dovetails.
2. konstrukcja da się rozebrać, 2 rękoma jestem w stanie to wyciągnąć, może po roku będzie problem, się okaże 😉
3. frezowanie z góry – bo półeczka będzie nisko 😉
4. frezowanie profilów po łożysku – hmmmm… jak bym frezował od prawej do lewej to bym frezował z biegiem frezu, wyrwało by mi to z rąk i poleciało w kosmos (w prawo). Tu nie rozumiem jak byś to inaczej zrobił. Jedno co mogłem wkręcić w stół to palec, żeby oprzeć podsuwaną deskę (i z niego przesuwać na łożysko).
Poz 4 masz rację było dobrze , zapatrzyłem się na te palce z lewej ręki tak blisko freza ( przy zaokrągleniu ) że źle oceniłem kierunki pracy .
Pozdrawiam Tz
Ja tę bruzdę płetwową wykonałbym na stoliku z podwieszoną FGW. Byłoby łatwiej i szybciej i już nie wspomnę że bezpieczniej bo nie wysunąłby Ci się ten element. Generalnie co byś nie robił to obrabianie małych elementów jest niebezpieczne. Trzeba się zawsze zastanowić jak coś wykonać, np w formie listwy a potem rozciąć na krótkie kawałki itp. Pomysłów jest dużo. Fajna półeczka. Podoba mi się pomysł z tym schowanym wkrętem 😉