https://www.youtube.com/watch?v=QVOGUTRhTmU
Pilny ponieważ kratka, która była zamontowana na tych słupkach własnie wysycha (tak, tak… Lidka jest szybka w malowaniu). Słupki ponownie wykonam z sosny, jednak zabezpieczę je zupełnie nowym preparatem. Będzie to emulsja Drewguard. Zapraszam Was na film!
Jarek tyle serca w to wszystko wkladasz ze moze ci nie starczyc dla bliskich!!!-Ale tak trzymaj!!!! Pozdrawiam!!!!
Slupek jest tak urodziwy ze zal bedzie go wkopac do ziemi!!Do zobaczenia!!!!!!!!!!!
Ja daję trochę ropy na blat do strugarki i grubościówki. Całkiem inna praca. Jest lżej maszynie i mi. Pozdrawiam
Proszę o adres www tej firmy, bo też szukałem takiego preparatu a nie chcę trafić na podróbkę. Z góry dzięki
Panie Jarku czy jeżeli zatrzymuje pan materiał podczas strugania to noże nie zostawiają po sobie śladu?
Jeśli maszyna jest sztywna i odpowiednio ustawiona tzn. jeśli noże są na tej samej wysokości co blat odbiorczy to nie ma prawa zostać ślad bez względu na szybkość strugania czy przerywanie posuwu. Ewentualnie czasem przy wysokich obrotach i zatrzymaniu na chwilę może wystąpić przypalenie.
No to pewnie kwestia ustawienia noży, kiedyś robiłem na takiej strugarce i noże zostawiały wgłębienia po zatrzymaniu.
do czego takie krótkie słupki?
do malutkiego płocika 😛 a tak poważnie to podtrzymują kratkę, która jest przy tarasie 🙂
a preparacik lepszy od smoły
a smoły jeszcze nie wypróbowaliśmy, więc ciężko powiedzieć 🙂
Słupki gładziutkie,czyściutkie i zagruntowane porządnie….poprzednie „żyły „???lat,te zapewne będą miały dłuższy żywot….i o to biega!Pozdrawiam EKIPĘ z LASU
Czyli wygląda na to, że można takie bele zaimpregnować wstępnie np. grzybobójczym penetrinem, a dopiero później zabezpieczyć to wszystko drewguardem. Wtedy taka ochrona byłaby zdaje się najsensowniejsza.
Słupki krótkie
Kolego zrobiłeś parę fajnych filmów, ale brak Ci doświadczenia w impregnacji drewna. Mam teraz mało czasu, więc tylko kilka uwag. Środek mało znany, na ich stronie (drewguard.pl) brak składu chemicznego, a co najmniej nie ma tu środka który impregnuje, są tylko środki które zamykają pory. Drewno które impregnujesz na oko widać że jest bardzo mokre – suche drewno rdzeniowe (środkowe) miałoby kilkumilimetrowe pęknięcia.Drewna mokrego nie da rady zaimpregnować skutecznie nawet ciśnieniowo. Jak sam mówisz jest to emulsja więc mieszanina która nie wnika głęboko. Ja zrobiłbym to tak (sposobem domowym, bo nie każdy ma do dyspozycji autoklaw): Drewno o wilgotności poniżej 14% obrobione mechanicznie nasączyłbym impregnatem technicznym na przykład penetrinem, boramonem C30 lub kuprafungiem P o dużym stężeniu przez kilkugodzinne moczenie w pozycji pionowej (wówczas powietrze wypierane jest w górę przez impregnat). Po wyjęciu i wysuszeniu ( z powrotem do 14%, co w przypadku wodorozcieńczalnych impregnatów nawet latem nastąpi po kilku dniach) dopiero zabezpieczyłbym powierzchniowo być może prezentowanym środkiem. http://www.tartak-mrocza.pl
Gdzie można kupić ten środek?
pół życia strace na takiej powolnej robocie
Niestety wykonanie slupka ta technika jest nie oplacalne.Chyba ze mamy caly tydzien na wykonanie tej pracy.Pozdrawiam …
Witam serdecznie. Właśnie budujemy plac zabaw dla dzieci. Część elementów będzie styczne z ziemią. Proszę o informację jak łączyć lazurę, którą będą pomalowane słupki z impregnatem przeciwwilgociowym? Czy ten przeciwwilgociony nanosić bezpośrednio na drewno, czy można na części już pociągnięte lazurą?Notabene moje dzieci (2,5 i 7 lat) z pełnym skupieniem obejrzały cały filmik ;). A starszy był zachwycony grubościówką z samodzielnym popychem drewna :). A ja się wręcz popłakałam widząc Pana warsztat i sprzęt. Coś cudownego! A ja pracuję na starej ruskiej heblarce z ręcznym popychem na grubościówce ;). Dziękuję za filmik instruktarzowy. W wolnej chwili chętnie obejrzę inne i będę się skręcać z zazdrości nad warsztatem ;).Pozdrawiam serdecznie.Anna
Trzeba było wyciąć z modrzewia, albo rdzenia sosnowego, czy dębu, to by się obeszło bez impregnacji, a wytrzymało by wiele lat 😉 Szwagier by na pewno coś skombinował 😉
Dlaczego te słupki takie krótkie są?
To raczej nie zbieg okoliczności tylko wciskanie towaru klientowi 🙂 Czyste podejście handlowe 🙂
Brakuje w podpisie do filmu: „ten film zawiera lokowanie produktu”.Nie rób Jarek ludziom wody z mózgu, na głupich nie trafiłeś….
A co jest złego w tym, że Dom i Drewno reklamuje produkty ??? Wodę z mózgu to Ci Telewizja. Jeśli produkt jest dobry to warto o tym mówić.
Nie polecam żadnego impregnatu na bazie wody,Jedna wielka podpucha a po roku i tak wszystko przyroda rozpiepszy.(!)Wiem z praktyki ,ze najlepszym i niestety niedopuszczalnym srodkiem jest przepalony olej silnikowy.Trwa dziesiatki lat a reszta srodków to góra 5 do 7 lat.A koszt impregnowania jest niebotyczny.
Hmmmm… olejem silnikowym będziesz impregnować mokre drewno? 🙂
http://www.twojautoserwis.pl/porady-motoryzacyjne-silnik/przepracowany-olej-silnikowy-trucizna-dla-srodowiska.html Witaj Tomaszu.Piszesz,że olej ”trwa dziesiątki lat”.Otóż stawiałem słupki 2m z kantówki pod szpalery winogron i szukałem preparatu na imregnat.I zastanowiło mnie ile lat ze skażonej gleby będe jadł winogron?Jedna (1)kropla skaża 1m3 gleby.Powiesz ,że i tak wszystko jest zatrute itd i tamto de-prawda,ale sam sobie na mej winniczce srał nie będę.Troczę mentalnie zmieniamy się mimo tego całego ogłupienia.Pozdrawiam.
fajny warsztat
gdzie go kupic?
Niestety polskie przepisy nie pozwalają sprzedawać tego produktu na naszym rynku 🙁 Można to kupić za granicą 🙂
Warsztat piękny… ale w tartaku metr słupka 7×7 to 4zł 🙂
Fajnie, miło się ogląda.
Z przyjemnością się ogląda materiały na tej stronie. Mam ochotę zmienić zawód, nie potrzebujecie kogoś bez doświadczenia ale z sercem do pracy? 😉 Dalej ten drewquard jest niedostępny w Polsce? Co innego zastosować, oprócz opalania i przepracowanych olejów silnikowych…
Witam podobny preparat to dysperbit i dostępny w Polsce