Idą Święta!
https://www.youtube.com/watch?v=vH7pLSg6L8I
Dziś chwila o porządkach w warsztacie Domidrewno. Zaczniemy od najmniejszego elementu zestawu czyli odciągu AF14. Zapraszam na film.
Kilka danych ze strony producenta:
– Wydajność odciągu 2350 m³/h
– Maksymalne podciśnienie 2140 Pa
– Worek na wióry 200 l
– Króciec odciągu-Ø 140 mm
– Wymiary (dł. x szer. x wys. mm) 965 x 575 x 2030 mm
– worki filtrujące pył ze specjalnego materiału Klasa zapylenia L
Jarku masz rację przy utrzymaniu czystości w warsztacie odciąg i odkurzacz to sprzęt podstawowy.Ja używam małego odciągu firmy Scheppach przy strugarce,odpada sprzątanie całego garażu.Teraz pracuję nad podłączeniem go do piły tarczowej.Polecam wszystkim amatorom by zainwestowali w odciąg wiór to bardzo usprawnia pracę i utrzymanie czystości w miejscu pracy.Pozdrawiam PIOTREK.
Scheppach – też taki miałem :). Ale odciąg przy strugarce to nie tylko porządek. Jak nie odbierzesz wiórów to one zapchają rowki w posuwie i za chwilę maszyna przestanie przesuwać materiał, albo też zacznie wciskać wióry w materiał na wyjściu. Jest sporo maszyn, których nie można użyć bez wydajnego odciągu.
witam mam nadzieje że zrobisz któregoś dnia filmik pokazujący cały warsztat.
Oj warsztat jak warsztat, bajzel po pracy jak w każdym innym 😉 ale moje chłopaki chwytają się za odkurzacze i śmigają aż miło 😉
witam a ta wielka blaszana osłona którą widzimy obok wyrówniarki to od tego odciągu bo tamten sprzęt wyglądał naprawde solidnie
Tamten sprzęt to zupełnie inna sprawa 😉 RL125, jak skończę zabawę z rurami, pokażę jak to docelowo wyszło.
Jarek RL125 masz z automatyką do opużnionego włąnczania ?
Tam, będzie automat do 8 maszyn. Po niedzieli zacznę walkę z rurami 🙂
Nawet TV warsztatowy nie zakużony.
A worki o wyższym stopniu filtracji niż wspomniane L, by się nie sprawdziły w warsztacie przy obróbce drewna? Czy też podmiana tego elementu na inny jest malo opłacalna?
Gratuluję warsztatu – piękne maszyny, wystrój i wyposażenie, aż miło popatrzeć. Ja niestety nie posiadam tak pięknego warsztatu jak Ty, Jarku. Mój warsztat to skromne 25 m2 pomieszczenie w piwnicy, które zagospodaruje od jakiegoś czasu własnymi siłami. Z uwagi na ograniczone środki finansowe większość moich maszyn to SAM-y, nie wliczając w to strugarko-grubościówki firmy Scheppach (260 mm szerokości strugania). Reszta wykonana przeze mnie (pilarko-frezarka, tokarka, szlifierka długotaśmowa). W planach mam jeszcze szafkę na narzędzia, która będzie służyć za stację do szlifierki kołowej i ostrzałki. Pozdrawiam.
witaj
mówisz że filtr workowy nie filtruje pyłu
ja bym w prosty sposób to zlikwidował nie naruszając konstrukcji zrobił bym nad filtrem
workowym np. z sklejki szczelną komorę na krawędziach sklejki uszczelki do okien po bokach z dwa zatrzaski łapiące za spód konstrukcji i zamontował szczelnie w sklejce z dwa filtry hepa takie cylindryczne np. i po kłopocie z pyłem
rolemt… I Opór miejscowy na tym twoim wynalazku byłby za duży i urządzenie przestałoby spełniać swoją rolę…
Zapylenie w warsztacie stolarskim występuje w mniejszym lub w większym stopniu w zależności od posiadanego systemu odciągu i filtracji. Nie popadajmy jednak w paranoję, przecież warsztat to nie sala operacyjna i nie wymaga aż takiej czystości. Jestem zwolennikiem porządku w miejscu pracy i uważam, że przy hobbystycznym charakterze naszych prac wystarczy odciąg trocin, aby wióry nie walały się po pomieszczeniu. Pewnie ktoś powie…a co ze zdrowiem. Zgadza się, pył jest szkodliwy, ale czy jest jego aż tak dużo? Czasem mam wrażenie, że to sztuka dla sztuki, bo każdy amator potrafi obyć się bez norm czystości powietrza. Normy są dla firm, bo tam się idzie w masówkę i zapylenie byłoby znaczne. W tym wypadku zdrowie to priorytet. W domu chyba nikt amatorsko nie robi niczego w sektach sztuk i nie produkuje setek kilogramów urobku w ciągu dnia…
I tu się zgodzę, wszystko z rozsądkiem i bez przesady 🙂
klass
Cześć, również zakupiłem to urządzenie ale mam prośbę i sugestie na następne filmy – włącz te urządzenia i pokaż w działaniu! Klikam po całym filmie bo interesowało mnie jaki hałas generuje 🙂 To samo tyczy się pił i innych akcesoriów które pokazujecie. Tak czy siak dobra robota!
Hola Jarek, te seguimos desde Catalunya-Spain, y nos gusta mucho tu canal de Bricolage, felicidades…..!!! Que medidas tiene tu taller de Bricolage ?Muchas gracias… Sigue publicando mas videos….