Dziś kolejny projekt konkursowy.

Tym razem jest to projekt Bartosz Pełdiaka. Poniżej część listu i oczywiście rysunki. Dziękujemy, jest na liście do wykonania 🙂

„…W związku z takim podejściem do tematu stolarki, miałem szansę nabyć wiedzę oraz doświadczenie o sposobach obróbki drewna, zdecydowanie różniących się od współczesnych. Idąc dalej tym tropem – moją propozycją  jest projekt urządzenia, które usztywnia materiał pod obróbkę ośnikiem.

Niby nic takiego, a jednak urządzenie pod kątem historycznym musiało zastąpić współczesne imadło stolarskie, które – jak wiemy – ułatwia konkretne i szybkie usztywnienie obrabianego materiału.

Łącząc prostotę wykonania tego urządzenia i jego przydatność widzimy, że warto zastanowić się nad jego posiadaniem. Z resztą jego samodzielne wykonanie z pewnością dostarczy nam wiele satysfakcji. Nie mówiąc już o zaoszczędzonych pieniądzach.

Można zaryzykować stwierdzeniem, iż podobny projekt  nie pojawił się dotąd w produkcji „taśmowej”. Z drugiej zaś strony w sieci krążą filmy, na których widoczny jest wzór podobnego urządzenia wykonanego przez nielicznych.

Mój pomysł może przez to tracić na oryginalności, lecz patrząc na minimalny dostęp do materiałów filmowych i teoretycznych w tym temacie, chciałbym dzięki Państwu i takiemu projektowi jak ten, przekazać część wiedzy osobom odwiedzającym portal, które w mniej lub bardziej zaawansowany sposób zajmują się stolarstwem, ponieważ narzędzie jakim jest ośnik, jest nadal często spotykane w podstawowym wyposażeniu warsztatu stolarskiego.

Wiedza, jaką mogliby Państwo przekazać, nie dotyczyłaby jedynie fizycznego projektu, lecz – co za tym idzie – samego ośnika, pod który owe urządzenie jest tworzone. Pomyślałem, że omówienie tego wykorzystywanego już od wieków narzędzia, jego typów, zastosowań, technik użytkowania jak i ostrzenia będzie idealnym uzupełnieniem projektu.”