Odpukać w niemalowane…
Dziś czas na przepiękny klon. Postaramy się pokazać go z jak najlepszej strony (w sumie złych chyba nie ma hehe) i oczywiście powiedzieć kilka ciekawostek o nim.
Zapraszamy na film!
https://www.youtube.com/watch?v=y8WSPIDtBWk
dzienki za to ze zrobiliscie ten program jesto supper drewno i zwaszcza gdy sa przebarwienia brozowa meble pienknie wygladaja pozatym klon , machon czeresnia maja delikatne i zamkniente sloje w porownaniu do dembu
Kompendium jest coraz bardziej interesujace i profesionalne, mysle ze jeszcze dlugo bedziecie nas raczyc tak duza i piekna wiedza o drzewie i drewnie poniewaz jest to najpiekniejsza natura która nas otacza. zycze duzo wytrwalosci i samozaparcia tak trzymajcie!!!
Swietny odcinek, ogolnie bardzo ciekawe, pozdrawiam.
Dzięki, bardzo interesująca opowieść o zacnym drewnie 🙂
Pozwolę sobie powiedzieć, co o klonie usłyszałem od szefa Arboretum w Rogowie(miejscowość niedaleko Łodzi) pana Piotra Banaszczaka. Powiedział otóż, że wwiezienie nasion naszego klonu pospolitego do USA traktowane jest jak przestępstwo, ponieważ jest on tak ekspansywny, że w błyskawicznym tempie wypiera tamtejszą roślinność. Jest traktowany jak wyjątkowo niepożądany chwast.
Mam nadzieję, że mnie pamięć nie zwodzi, ostatni raz rozmawiałem z panem Piotrem jesienią 2009 r. mogło coś umknąć starej głowie… 😉
koln jest dobrym mateialem i ma wiele zastosomania poczawszy od blatow kuchenych (duze zastosowanie bylo w rzezniach z tego wzgladu ze koln jest teardy i jedo wukna nie sa tak podatne na rozczepianie sie ) a konczac na narzedziach (chdz by dla przkladu heble renczne ktore posiadaja obudoe ), jego glowna zaleta tak jak bylo wspomniane w programie jest twadosc ale tez struktura wukien sa solidne co powoduje ze ma przewage nad innymi gatunkami, opucz tego z klonu jes wyrabiany syrop klonowy ktory jes urzywany do wypiekow i rurznych potraw jaki do sosu na gryl itp.
Klon nie jest zadnym chwastem w stanach porostu jest takie prawo ze nie mozna z nie znanych zrudel przewozic nasion czy roslin tyczy sie to wszystkiego. A zwiozane jest tym ze jest prawdo podobienstwo przesiezienia baktei lub pasozyta ktor zniszczy inne gatunki.
🙂
kochani mowicie tyle pieknych rzeczy o tym drewnie i macie calkowita racje poniewaz jest ono bardzo piekne-tak trzymajcie !!!
szukając informacji na temat klonu znalazłam tę stronę i co tu dużo mówić.. Lidka zgromadziłaś i ustematyzowałaś to tak, że z przyjemnością odsyłam tu moich czytelników 🙂
Wiec nie będę powielać po Was tylko polecę!
Miło przeczytać pozytywny komentarz wieczorową porą 🙂 Dziękuję i pozdrawiam.
[..YouTube..] Świetny pomysł. Dużo ciekawostek. Dzięki.
Świetny pomysł. Dużo ciekawostek. Dzięki.
Według mnie najłatwiej odróżnić klony między sobą po liściach i nasionkach. Liść Jaworu jest lekko „strzępiasty” taki ząbkowany, a wcięcia są zaokrąglone. Zwyczajny jest bardziej ostry dokładnie taki jak na fladze Kanady. Zaś Polny jest najmniejszy, a wcięcia w klapach są bardzo głębokie i mocno zaokrąglone przez co liście są lekko „zgięte”. To tylko tak celem lekkiego uzupełnienia.Pozdrawiam
Ze swojego doświadczenia powiem ,iż klon był najczęściej wybieranym materiałem w mojej firmie w USA, do wszelkiego rodzaju wykończeń meblarsko-stolarskich : futryny , obrzeża mebli ,konstrukcje ścianek działowych, biurek i paneli naściennych . Na drugim miejscu wybierano orzech amerykański , czereśnię i mahoń . Nie powiedziano też ,iż klon jest strasznie łupliwy , co jest bardzo istotną informacją dla obrabiających frezami.