Daglezja znana też pod nazwą jedlica to drzewo iglaste, którego ojczyzną są Stany Zjednoczone. W tamtym regionie należy ono do najczęściej wykorzystywanych gatunków drewna i odgrywa ogromną rolę jako drewno budowlane i konstrukcyjne.

Daglezja zielona (wraz z eukaliptusem królewskim) jest uważana za drugie po sekwoi wiecznozielonej najwyższe drzewo świata. Rekordowy osobnik tego gatunku, ścięty jeszcze w XIX w., miał 133m wysokości! Jak podaje strona Tall Trees, najwyższa obecnie daglezja zielona rośnie w stanie Waszyngton w USA i mierzy 99.8m.

Daglezja, podobnie jak sosna i modrzew, jest gatunkiem twardzielowym. Dlatego też między zewnętrzną jasną warstwą bielu  a wewnętrzną czerwonawo-brązową twardzielą występuje wyraźna różnica w kolorze.

Wyraźna struktura przyrostów rocznych powoduje, że powierzchnie wzdłużne tego drewna oznaczają się charakterystycznym rysunkiem słojów.

 Obróbka mechaniczna: U drzew iglastych przyrasta przeważnie strefa drewna wczesnego, zaś drewno późne ma na ogół stałą szerokość, wskutek czego im szersze są słoje, tym gęstość drewna mniejsza. Dlatego drewno wąskosłoiste będzie się trudnie obrabiać. Podobnie jak u modrzewia dodatkowym utrudnieniem jest zażywiczenie oraz sękatość daglezji.

Daglezja znajduje się w II klasie twardości według skali Brinnella jest drewnem miękkim. Nie  różni się twardością i ciężarem od drewna modrzewia, ale jest zdecydowanie cięższe i twardsze od drewna Jodły, Sosny czy Świerka.

Suszenie: dobre; dobra zdolność zachowania kształtu; ma jednak większe niż modrzew skłonność do pękania i paczenia.

Sklejanie: dobre.

Wykańczanie powierzchni: dobre; drewno podatne na bejcowanie i pokrywanie lakierami; przyczepność lakierów na bazie olejów i poliestrowych – niedostateczna, korzystniejsze są lazury impregnujące.

Stosowanie: Do budowy konstrukcji domów (zwłaszcza w USA), do budowy wytrzymałych konstrukcji, jak słupy energetyczne, stemple kopalniane jak również jako deska elewacyjna

Cechy: sękatość, pęknięcia, zgnilizny. Drewno łatwo łupliwe, trudno zapalne. Pod wpływem zmian temperatury mocno pracuje.

 Daglezja ciemnieje pod wpływem światła, a wskutek działania warunków atmosferycznych pokrywa się srebrno-szarą naturalną patyną.

Daglezja charakteryzuje się bardzo ozdobnymi szyszkami oraz płaskimi i dość elastycznymi, niekłującymi igłami, które pocierane uwalniają piękny cytrynowy zapach.