Aborygeni wiedzieli już 1500 lat temu…

że drewno świetnie nadaje się na instrumenty muzyczne… didgeridoo 🙂

Zastanawiając się nad tematem kolejnego artykułu związanego z tematyką naszej strony, błądziłam wzrokiem po suficie szukając natchnienia – nic na suficie nie znalazłam 🙂
Jednak poniżej – na szafie, zauważyłam swoje skrzypce i bingo!!!
Napisze Wam kilka słów o właściwościach akustycznych drewna. Wspomniałam o tym przy okazji omawiania jawora i świerka w Kompendium.

Wszyscy wiemy, że drewno ma zdolność przewodzenia dźwięku przez co stanowi doskonały materiał do produkcji instrumentów muzycznych. Zdolność przewodzenia głosu i szybkość zależą od gatunku i budowy drewna. Największą zdolność przewodzenia wykazuje drewno w kierunku długości włókien, a najmniejszą w kierunku stycznym.
Rezonans, czyli współbrzmienie, polega na przejmowaniu drgań i wzmacnianiu dźwięku. W przypadku drewna ta zdolność wzmacniania przewodzonego dźwięku określana jest mianem zdolności rezonansowania. Cecha ta jest szczególnie ważna w produkcji instrumentów. Drewno rezonansowe powinno odznaczać się odpowiednią budową, winno posiadać równomierne słoje, niewielką gęstość i określony udział drewna późnego, ale też ważne aby było zdrowe i o wymaganej barwie. Powtórzę tylko, że najlepszym drewnem akustycznym jest drewno świerka, jodły i jawora. Moje skrzypce mają świerkową płytę wierzchnią pudła rezonansowego, a reszta jest z jawora (jest też warstwa ochronna kurzu, którą kiedyś pewnie usunę). Ot i tyle na temat, moim zdaniem, ciekawej cechy drewna.  

Pozdrawiam. Lidka 

ps. ilu z Was sprawdziło w Google co to jest didgeridoo? 🙂