Dziś tuning!
https://www.youtube.com/watch?v=oF0-Eoo1zKw
A dokładnie kalibracja pilarki taśmowej. Szykując się do kolejnej pracy chciałem sprawdzić wszystkie newralgiczne punkty w taśmowce, pomyślałem więc, że może komuś się przyda taki mały poradnik. Przy okazji wykonałem prostą przykładnicę równoległą, która zminimalizuje efekt pływania czy też błądzenia, driftowania brzeszczotu. Zapraszam na film!
miks et oo tehny enää pitkään aikaan videoita
Pożyteczne informacje. Muszę się rozejrzeć za paskami poliuretanowymi na bieżnie do kół moich pilarek. Ciekawe, czy są dostępne w Polsce.
amigorg – jak wpisałem w Google to praktycznie w każdym sklepie są, zobacz np. na Amazon (tam kiedyś wysyłka za darmo była, nie wiem jak teraz).
Super film, jak zawsze :)Dodam od siebie, że ja regulując te ograniczniki wkładam kawałek papieru między ogranicznik a taśmę i dzięki temu mam minimalną przerwę.
Dziękuje, starałem się 🙂 Mogłem jeszcze pokazać pozycję tylnego prowadzenia… o tym zapomniałem 😉 Jeśli jest to kółko jak u mnie to blisko krawędzi powinnien brzeszczot iść (a nie np. na środku). Czym bliżej krawędzi tym lepiej, ma robić za płynnie obracające się łożysko, a nie tylko podparcie. Z papierkiem też można, ale jak się pracuje na 1 maszynie dłużej to później wyczujesz i zapamiętasz, że dotykasz taśmy i cofasz np. o 1/4 obrotu.
Podobno najlepszy luz ustawia się przy pomocy banknotu jednodolarowego – widziałem to na YT 😉
Aszzzzz tego nie przewidziałem 😉 nie mam takich banknotów ;)))
Jarku zauważyłem że rzadko używasz lub przez dłuższy czas stała w bezruchu pilarka. Ponieważ pasek klinowy wygiął się było to widać koło 13 minuty może zastosujesz inny pasek Dokładnie nie wiem jak tę pasek się nazywa ale chyba pasek klinowy zębaty mam nadzieje że wiesz o co mi chodzi.
MrJedrekh co ty za krypto wiochę uskuteczniasz? Mózg Ci się chyba wygiął.
Rafał – dobre
;)))
Witaj Jarku czy w twojej maszynie nie ma regulacji stołu w poziomie tj. prawo, lewo i czy masz regulację przykładnicy?
czy ja dobrze słyszałem 8.3 to nie polskie wiertło
do nie dawna posiadałem wiertła w sklepie
od 1do 10 co 0,1mm czyli np 8 8.1 8.2 8.3 8.4 8.5 8.6 8.7 8.8 8.9 itd. 90sztuk plus jakieś typowe pod gwinty np 10,2 niestety rotacja takich wierteł jak 8.3 czy 8,7 była znikoma
i nie każdy sklep na takie w ofercie
No i widzisz zamknąłeś sklep i już 8.3 nie dostaniesz od ręki 😉 W mnie „w lesie” to generalnie nic nie ma i jak nie pomyślę o czymś z tydzień wcześniej to pozamiatane ;/
nie zamknąłem sklepu tylko wysprzedaje „pułkowniki” 🙂
jeżeli chodzi o 8.3 to posiadam jeszcze na stanie 19szt po 2,7 brutto białe szlifowane
A czy szanowny Pan Jarek nie widzi związku z wysuniętą taśmą do przodu na kole a kątem, który później reguluje zmieniając kąt przykładnicy :-)?? Wg. mnie im bardziej piła będzie przesunięta na kole do przodu tym większy będzie kąt „błądzenia”. Wniosek: Środek taśmy musi się pokrywać ze szczytem łuku koła. Wtedy w idealnym świecie taśma będzie cięła równolegle do prostopadłej przykładnicy.
Ale tak ogólnie fajna strona i fajne filmy.
Pozdrawiam.
A ja mam taki problem, że piła ucieka mi stopniowo co raz dalej od przykładnicy w efekcie czego uzyskuję cięcie po łuku. Czyli tnąc długą listwę na początku mam pożądaną szerokość po cięciu, a potem brzeszczot nie wiedzieć czemu ustawia się co raz dalej i na drugim końcu metrowego odcinka potrafię mieć nawet 1-1,5 mm szerzej. Dodatkowo nie mogę swobodnie wycofać brzeszczotu z takiego nacięcia materiał rozpycha się między przykładnicą, a brzeszczotem. Czy to wina ustawienia brzeszczotu na kołach czy może uszkodzonego/stępionego brzeszczotu? Spotkałem się z opinią, że szerokie brzeszczoty powinno się ustawiać tak, aby żeby wystawały poza krawędź okładziny. Czy ktoś coś w tym temacie może powiedzieć?