Wymiana i ustawianie noży…
https://www.youtube.com/watch?v=N_QronPsoaI
w wale strugarskim nigdy nie należała do czynności które lubiłem. Tak było przynajmniej w moich poprzednich maszynach starszej generacji. Dziś postaram się Wam pokazać jak to wygląda w Hammer A3 26. Tu zastosowany jest system noży Felder i to zmienia zupełnie postać rzeczy… Zapraszam na film!
Łał
Witam
Proszę napisać czy można naostrzyć noże od dej strugarki? Skoro są tam otwory pozycjonujące uniemożliwiające ustawienie głębokości osadzenia noża w wale, to czy po zmianie szerokości noża (po ostrzeniu) maszyna nadal będzie działać poprawnie?
Pozdrawiam
Łukasz
Takich noży się nie ostrzy. Kupując nowy zestaw (6 noży) mamy 4 kompletne zmiany w A326, co ciekawe… popracujemy na nich dłużej niż na innych nożach (mają inną stal z dodatkiem molibdenu i kobaltu).
Tak naprawdę twardość noży to sprawa wtórna. Można kupić noże do „zwykłych wałów” z wkładkami HM i też możemy długo pracować. Wszystko rozbija się o zasobność portfela.
System wymiany noży zastosowany przez firmę Felder nastawiony jest typowo na przemysłowe przetwórstwo drewna w celach zarobkowych gdzie najkosztowniejszy jest przestój maszyny. Niestety nie doszukałem się ile kosztuje komplet noży do tej strugarki, ale zakładam, że (dużo) więcej niż naostrzenie noży. W przemyśle bilans jest prosty cena nowego noża jest niższa niż zabawa z ostrzeniem i ustawianiem noży. Dla hobbysty takiego jak ja jest odwrotnie. Ja mogę sobie pozwolić na spędzenie czasu i ustawienie noży w strugarce w zamian za to, że naostrzę noże i zaoszczędzę gotówkę.
Wybierając dla siebie grubościówkę również wybrałem taką, której noże można ostrzyć (w teorii 3 razy w praktyce jeszcze nie wiem). W grubościówkach także często stosowane jest rozwiązanie podobne do tego tutaj (czyli noże z otworami i z góry ustaloną pozycją w wale) i wtedy ostrzenie nie wchodzi w grę.
Pozdrawiam
6 nozy dla wału 410mm to ok 450 brutto tu pewnie taniej
Właśnie to samo mnie zastanawia co Łukasza skoro ostrzymy noże zmniejszamy ich szerokość a otwory w nożu oraz piny na klinie są niezmienne co za tym idzie nóż chowa się pod stołem odbiorczym strugarki prosimy o wyjasnienie…
Pozdrawiam
nie wiem jak ma ta maszyna . Ale w mojej jak dam niżej nóż to mogę do niego ustawić stół odbiorczy , jedynie nóż mniej wystaje z wału . Jeśli jest możliwość zrobienia tego w tej maszynie , to można z dwa razy ostrzyć. Ważne by nóż wystawał z wału , a tylko mniej zbieramy za jednym razem .
Z tego co widać na zdjęciu to są śruby regulujące wysokość klina i na pewno wysokość można ustalić ale znowu pojawia się temat ustawiania noży… dziwne że tych noży się nie ostrzy.
Pozdrawiam Konrad.
A no właśnie . Nóż wisi na pinach klina ( czy tak ?) , jeśli on jest regulowany to nóż też
Panie Jarku, czy może Pan zdradzić, jakiej firmy są te ściski czerwone, które wiszą na ścianie? Zauważyłem, że dość wygodnie Pan nimi pracuje. Pozdrawiam
Maszyna jest w porządku, naprawdę daje radę i jest solidna, ale według mnie system bezinwazyjnej wymiany noży (bez ustawiania) jest strzałem w kolano w segmencie maszyn dla hobbysty. Cena noży zapewne jest o wiele wyższa niż ostrzenie tego samego kompletu. Poza tym jesteśmy uwiązani do jednego dostawcy, noże zawsze muszą pochodzić z jednego źródła. Szkoda, że Felder nie ma w swojej ofercie (bo chyba nie ma, jeśli jest poprawcie mnie) wału na zwykłe noże niesystemowe. Chyba z tego co wiem to Felder odszedł od tego na rzecz wałów systemowych. Do produkcji jak najbardziej ok, ale warunki domowe to inna para kaloszy. Ja lubię mieć wpływ na to jak maszyna jest ustawiona. Kwestia gustu i portfela…
Ja już dawno się przekonałem, że są narzędzia dobre warte swojej ceny, ale nie dla hobbysty bo są za drogie. Po drugiej stronie mamy totalny szrot lub „mikro maszyny”, które nadają się robienia domków dla lalek, bo strach obrabiać większą deskę, aby maszyna się nie przewróciła czy nie uszkodziła. Ciężko jest znaleźć coś co działa, ma dobre parametry techniczne i jest w rozsądnej cenie. Oczywiście mam tutaj na myśli maszyny a nie elektronarzędzia, chociaż z tymi też jest podobnie.
Pozdrawiam
Gdyby Jarek umieścił dobrą fotkę tego wału, która wyczerpała by wszystkie wasze wątpliwości,to by się może okazało, że stosowanie zamienników czy też ostrzenie noży, jest bez sensu.Choćby ze względu na powtarzalność wysokiej jakości powierzchni obrabianego materiału. A tak musimy się tylko poruszać w sferze domysłów.A więc apel do Jarka, jeśli możesz daj porządne makro by nas zadowolić.
Powiem szczerze, że takie filmy – jak odkręcić i przykręcić śrubki …, a gdzie fragment o ustawianiu noży ?
Witam po ostrzeniu noże podobnie się ustawia nie trzeba dodatkowo ustawiać stołu odbiorczego tak jak w strugarkach starszego typu?
Panowie, Jarek zajęty człowiek…
Posiadam hammera a331 – ten sam system, wał, noże, poza rozmiarami.
Prawda jest brutalna – hammer to maszyna dla zasobniejszych małych warsztatów. Nie warto się jednak zniechęcać bo ceny katalogowe to tylko punkt wyjścia do rozmowy z handlowcem ja k wiecie jak rozmawiać to można się moooocno zdziwić :).
CO do noży – nie ma możliwości regulacji, wkręcając śrubę imbusową nóż wejdzie gdzie ma wejść i nigdzie indziej. Noży się nie ostrzy – są to noże jak w maszynce gilette, tylko większe :). Komplet miękkich noży (3 szt) kosztuje ok 110 zł netto czyli po ok 35 zł/szt. Noże są obracalne czyli wychodzi ok 18 zł/szt.
Właśnie wróciłem po targach do domu. Na wszystkie posty postaram się odpowiedzieć 🙂 W domu zastałem nowy katalog Feldera i noże kosztują teraz 95zl netto (3 sztuki) i mało tego… przy zakupie 2 kompletów 3-ci jest gratis! (jest to akcja dni otwartych) Łatwo obliczyć, że cena za noż wychodzi… nie 18zl a 10zl ! 🙂
ps.
na targach dotarłem do firmy produkującej te noże – długo rozmawialiśmy i to bardzo ciekawy temat. Postaram się jeszcze do tego wrócić i rozwinąć to co nagrałem, ponieważ jest już system pozwalający na stosowanie tych noży do większości maszyn! (nie tylko Feldera).
Zauważyłem, że napisałem o nożach jako anonim :).
Witam posiadam model A3 – 31 od października 2011 roku . Maszynę kupiłem z czterema kompletami noży ( cena za komplet 210zł Kobalt HS ) Zrobiłem sobie ostrzałkę do ostrzenia tych noży ( dokładność 0,2 mm ) , przy delikatnym ostrzeniu to naostrzyłem takie noże dziesięć razy . Po założeniu noży po ostrzeniu wystarczy wyregulować stół odbiorczy ( który posiada taką regulacje ) i wszystko pasuje . W tym roku wyrzuciłem dopiero pierwszy komplet noży bo po ostrzeniu zrównał się z średnicą wału .
Takie noże do obróbki przemysłowej moim zdaniem się nie nadają zbyt wysokie koszty zakupu i mało odporne na sęki .
Ogólnie do majsterkowania jak najbardziej . Znam firmę , która takie noże ostrzy .
Ogólnie jestem zadowolony z takiego rozwiązania dla mnie nie ma problemu bo sam sobie je ostrzę.
bzdura jeszcze raz bzdura norze możecie ostrzyć
jak się dobrze przyjrzycie i obejrzycie to klin z pinami posiada w sobie dodatkowe 4 wkręty dociskowe jak oglądałem filmik byłem po dobrym kielichu i je zauważyłem panowie nie spać podczas oglądania filmów to te 4 wkręty poziomujące jak nie chcecie bawić się w ostrzenie to ok ale noże da się ostrzyc i później trzeba je wyregulować tymi czteroma imbusami w klinie na filmie widać wyraźnie w filmie to jest 9 min nagrania
Robinson odpowiedz mi na 1 pytanie, jak jest sens kupić maszynę w opcji noży do szybkiej zmiany i stracić pół dnia na ruszeniu tych śrub ustawionych maszynowo przez producenta? 🙂 Ruszysz raz te 12 śrub i masz wał rozregulowany… Nie prościej kupić maszynę w opcji wału na noże standardowe (te grubsze, do ostrzenia)? 🙂 Przecież jest taka maszyna 🙂
Tych noży systemu Feldera nie naostrzysz jak producent. Raz, że one są dużo cieńsze (1mm), dwa – one mają dodatkową fazę z drugiej strony fazy głównej. To ma dać lepszy efekt strugania. Miałem w sumie pokazać kiedyś przy strugach ręcznych jak wykonać taką dodatkową fazę i pewnie czas do tego wrócić 😉
Skkf kiedy bedziesz grał w gta?
Noże systemu feldera daje się ostrzyć lecz za każdym razem trzeba ustawić noże co zajmuje sporo czasu.