Dziś film dotyczący …
https://www.youtube.com/watch?v=8hXlOXTyOzQ
techniki pracy na wyrówniarce. Jako, że sam miałem z tym na początku małe problemy, pomyślałem, że warto pokazać to na filmie. Sama wyrówniarka jest maszyną do pracy codziennej, ale też jest bardzo groźna jeśli się jej nie docenia czy lekceważy. Praca na niej musi być 100% uważna i pewna, a wtedy efekty będą zawsze perfekcyjne. Zapraszam na film!
Jarku ciesze sie bardzo ze tym razem poswieciles tyle uwagi na bezpieczenstwo pracy na wyrowniarce- ktora jest najbardziej niebezpieczna maszyna do obrobki drewna-tak trzymaj-ostroznosci nigdy nie zawiele!!!!!!!!!! Pozdrawiam!!!
Najbardziej niebezpieczną maszyną w zakładzie stolarskim to jest chyba frezarka dolnowrzecionowa, a nie wyrówniarka 😉
Witam,
Tego samego jestem zdania. Ale przede wszystkim porządek pod nogami musi być i nawet lepiej chwilę poświęcić i pozamiatać podłogę by nic nie przeszkadzało podczas pracy. A na maszynie trzeba być czujnym i wiedzieć jak się zachować 🙂
pozdrawiam,
Łukasz – Dreluks
No wreszcie cały materiał o bezpieczeństwie. 🙂 A będzie film o bezpieczeństwie podczas pracy na innych maszynach?
Pozdrawiam, Adam
Wszystko pięknie ładnie ale jak dla mnie to Jarku troche za dużo marnotrawisz materiału. Np przy tej desce olchowej ostatni przejazd szerszej płaszczyzny. Było ją odwrucić i strugnąć od „zera” w strone gdzie płaszczyzna jeszcze nie była strugnięta. To jest moje zdanie.
Jarku, cykl filmów o technice pracy na podstawowych maszynach jest jak najbardziej pożądany. Każda maszyna, która ma napęd i brzeszczot czy nóż może okaleczyć lub zabić. Nigdy nie dość instruktaży i nauki.
Dominik reszte zrobi grubosciowka- Jarek zrobil to prawidlowo.pozdrawiam!!!
jorgen zgzodzę się z tobą ale jak się chce uzyskać jak najbrubszą deske to tzreba kombinować, jak deska jest dłuższa i jeszcze bardziej zwichrowana z jednego końca to co za każdym razem będziesz ją strugał od początku do końca?
Prawda jest taka, że przy tej desce Jarka wystarczyło odciąć z długości na początku może 5 cm i byłaby dużo prostsza dzięki czemu zaoszczędziłby więcej materiału.
Panie Jarku, chciałbym kupić wyrówniarkę (ewentualnie z możliwością przerobienia na grubościówkę) ale oczywiście stan portfela mocno mnie ogranicza. Zainteresowały mnie modele Dedry (małe, ale do moich zastosowań powinny wystarczyć), jednak nie jestem pewnien co do ich jakości. Pana zdaniem warto się pchać w Dedrę, czy lepiej odłożyć te dodatkowe 2 tysiące i kupić coś solidniejszego? Zaznaczam, że w drewnie bawię się czysto hobbystycznie, jedynie od czasu do czasu.
Jarek,
dzięki za powrót do podstaw. Bardzo fajny film.
Pozdrawiam
— Andrzej
Jarku, jakich środków poślizgowych używasz do stołu grubościówki żeby materiał się łatwiej przesuwał ?
Jutro czeka mnie trochę strugania , więc filmowa lekcja bardzo się przydała . Co do popychaczy to zrobiłem z kawałka dębiny i rękojeści o pacy.Dzięki za kolejny interesujący film , pozdrowienia PIOTREK.
Zapomniałeś Jarek dodać, że nie wolno pracować w rękawiczkach !
Witam. O środkach poślizgowych już było 😉 1. trzeba przygotować dobrze blat 2. stosować płyny. Bez nr. 1 nie ma co marzyć, że mokre blochy będą się ślizgały same. Co do samego płynu to mam Felder Super-gładź, tak to się nazywa 😉 O skład mnie nie pytaj… nie wnikałem, ważne że działa jak trzeba
Bardzo przydatny film dla początkujących :). Jeżeli chodzi o struganie krótkich elementów na wyrówniarce to według zasad BHP nie może być on krótszy niż 40 cm. Pozdrawiam 🙂
Witam…wyrówniarka a strugarka to to samo ? może ktoś wyjasnic ?
Witam Panie Jarku.Chciałbym się zająć pół zawodowo produkcją piaskownic. Nie będzie to moje jedyne zajęcie, lecz kwestia jakby dorobkowa. Chciałbym zakupić właśnie jakąś wyrówniarkę wraz może z grubościówką. Chciałbym się zaopatrywać w deski w pobliskim tartaku, długość około 120-150 cm. szerokość 9-10 cm, grubość 2-3 cm. Wyrówniarki używałem bym zaledwie kilka godzin w tygodniu. Jaką maszynę, maszyny by mi Pan polecił. Kwota jaką jestem w stanie przeznaczyć na ową maszynę(y) to kilka tysięcy złotych, oczywiście brałbym też pod uwagę jakiś worek do odbioru wiór. Celem było by wyrównywanie desek do gładkich powierzchni do tego w planach też mam jakąś solidną szlifierkę i także bym prosił o polecenie jakieś maszyny. Dziękuję serdecznie za pomoc.
Uwielbiam takich fachowców. Kątomierz…Widziałeś waść kiedyś kątomierz ?To czym się posługujesz to przymiar kątowy. Nie jest to przyrząd pomiarowy, a jedynie wzornik. Nic nim nie zmierzysz, a tylko porównasz z wzorcem.
I to kosztuje 12000? Co najwyzej dam 3500…
Witam. czy stół odbiorczy nie jest po prawej lewa jest obniżona, czy mam zeza ?