Czyżby to koniec tego tematu?
I tak i nie 🙂 Dlatego, że tego tematu nie da się wyczerpać (w tych paru filmach). Pokazałem tylko kilka technik, które stosuję aktualnie. Na końcu tego materiału umieściłem jeszcze dodatek do domu – czyli jak wykonać „brzytwę” z noża kuchennego. Możecie tym sposobem przekonać wasze „połówki”, że kamienie wodne muszą znaleźć się pod choinką! 😆
Zapraszam na film.
https://www.youtube.com/watch?v=92hmSCCsIPs Music Kevin MacLeod
trzeba przyznac ze to ostrzenie przeprowadziles prawidlowo ,bo mnie uczono dokladnie tak samo tyle tylko na gorszym sprzecie,tak wiec czy muglbys zdradzic mi gdzie mozna dostac taki Japonski cudny kamien i ile kosztuje takie cacko? pozdrawiam.
Żadna tajemnica 🙂 najbardziej cenione są chyba kamienie firmy IceBear. Dostaniesz je bez problemu w Axminster.co.uk albo http://www.rutlands.co.uk. Pozdrawiam.
Kiedyś czytałem artykuł w czasopiśmie naukowym badano tam właśnie ostrzenie noży. Prawidłowo powinieneś ostrze pchać po kamieniu a nie ściągać z niego. Dzięki temu nie ściągasz stali z ostrza na drugą stronę i nie zostaje na końcu zawijający się „mikrojęzyczek”, łatwy do stępienia.
To ostrzenie poszło Ci bardzo sprawnie widać że praktykujesz to bardzo często , muszę i ja zacząć to robić ze swoimi ostrzami (dłuta i strugi)bo są trochę zaniedbane . Pozdrawiam PIOTREK.
Mnie natomiast uczono że należy noże ostrzyć wzdłuż ostrza. A ten „języczek czy jak Wy go tam nazywacie” – nazywa się drut np. drut na nożu 😉 Czekam na kolejne filmiki typu podstawka pod telefon 😉
Fajny filmik. Tak jak powiedziałeś na końcu – temat liźnięty. Mam nadzieję że pokażesz również jak się ostrzy chyba większość noży do najbardziej popularnych strugów płaszczyznowych, oraz jak doprowadzić świeżo zakupiony nóż do użycia go w gładziku.
POZDRAWIAM
Czy nóż struga ostrzony jest na 30′?
Czy zawsze 25′?