Zobaczcie…
co wymyśliliśmy tym razem. Oczywiście, wyłącznie dla widzów Domidrewno!
Zapraszamy na film.
https://www.youtube.com/watch?v=1uY4CpYxMF0
Zgłoszenia proszę słać na adres lidka@domidrewno.pl
co wymyśliliśmy tym razem. Oczywiście, wyłącznie dla widzów Domidrewno!
Zapraszamy na film.
https://www.youtube.com/watch?v=1uY4CpYxMF0
Zgłoszenia proszę słać na adres lidka@domidrewno.pl
No sesja niby w trakcie ale trzeba będzie coś wymyślić bo ciekawi bardzo zawartość tego kartonu;) pozdr
Taki konkurs to jest dopiero miód na moje serce 🙂
Takie małe pytanie jeszcze, gdzie wysyłać projekty?
Super 🙂
A to dopiero początek 😉 rozkręcamy się dopiero! :>>>
Właśnie, Sebastian zadał dobre pytanie, gdzie nadsyłać projekty?
Fajna sprawa z tym konkursem 🙂
Wysyłka propozycji na lidka@domidrewno.pl 🙂
mam taki pomysł na następny odcinek , o frezarkach górnowrzecionowych .Pozdrawiam
pomysły przesyłać … ? no właśnie gdzie ?
Ściski drewniane! Jak wiadomo ich nigdy za wiele tak więc może jakieś sposoby, porady czy też instrukcja ich wykonania za pomocą podstawowych narzędzi? No i jakie drewno się do tego najlepiej nadaje (akurat mam sporą ilość jesionu i chciałbym wiedzieć czy się nada ;D ) i czy koniecznie musi być to jakiś twardy gatunek. Ja uważam takie ściski za mniej inwazyjne a więc lepsze. Z kolei dla kogoś innego ważnym argumentem może być ekologiczność. Zresztą powodów może być tyle ile ludzi.Pozdrawiam!
Kurde, to trzeba być zawodowcem żeby wziąć udział /-:Może coś dla amatorów ? 😉
eh… niestety.. ja mogę podesłać projekt budki dla ptaków 😛 zbyt głęboka woda jak dla mnie! a szkoda bo serce rwie się do zadania a oręże w warsztacie mizerne 🙁
dwa tygodnie to dość dłuuugo, nie wiem czy wytrzymam tyle czasu do ogłoszenia wyników 😀
jo chybo spróbuja mysla ze chciol kedys jo zrobic tokie myble co widziol na WAWELU normalie zaje….. zancy pikne ale chybo nedom rady to zrobia tylko projekt 😉
Witam bardzo serdecznie. Jestem początkującym stolarzem:) zawsze mnie fascynowała praca z drewnem. Mam nadzieję, że mój pomysł się spodoba a być może przyda wielu użytkownikom. Jest to STRUGNICA. Dzięki DiD znalazłem program SketchUp8 i w nim zaprojektowałem swój model. Zainteresowane osoby proszę o e-mail to wyśle im mój projekt. Ja mój blat wykonam z dębu ze względu na jego twardość a resztę z jesionu aby konstrukcja strugnicy była jak najbardziej stabilna. Pozdrawiam i czekam na następny film
Dąb jako blat strugnicy to kiepski wybór…
Chyba najlepszy buk i klon
bardzo zły będą szczapy odchodziły,
myślę że w każdym domu przyda się chlebak, a jeszcze wykonany własnoręcznie to dopiero prezent dla żony, projekt i realizacje na zdjęciach prześlę na maila. pozdrawiam
To co napisał Bartek to też prawda, ale jeszcze garbniki dają do wiwatu niekiedy…
Witam serdecznie.
Pozwolę sobie przygotować jakiś projekt, ale mam propozycję – tylko nie wiem czy takie rzeczy robicie.
Jakiś czas temu odkryłem u mojego wujka kolekcje starych strugów. Zabrałem się za ich czyszczenie i o ile z strugami płaszczyznowymi czy wręgownikami, to nie mam zielonego pojęcia jak naostrzyć ostrze w strugu kształtowym…
Może macie jakieś pomysły albo rady w tym temacie – nie udało mi się nic znaleźć na ten temat.
Pozdrawiam
Grzegorz
Mam jeszcze jedno pytanie.
Ponieważ zbliżają się moje urodziny 🙂 chciałem się zapytać o waszą opinię o tych dwóch piłach:
Bosch – Pilarka stołowa PTS 10
czy
Pilarka stołowa Makita MLT100
Którą wybrać na prezent?
Pozdrawiam
Grzegorz
Od kilku lat posiadam PTS 10 i sprawdza sie doskonale,a przeszła wiele, stabila, mocna jak na 1500W. Makita ma dośc daleko stół przesówny od piły i to trochę przeszkadza, dlatego ja polecam PTS 10.Pzdr
Witam. Piszę jako bardzo początkujący stolarz i miłośnik Hi-Fi. Często odnawiam stare POLSKIE kolumny lecz mam mały problem, nie mam wprawy z nakładaniem forniru który podobno jest bardzo ciężki do nakładania tak aby nie powstały różne zmarszczki itp. Jest bardzo mało filmów i poradników w internecie pokazujących najlepszą metodę jego nakładania. Chodzi mi jak nakleić na potocznie nazywaną sklejkę, jaki klej i metody przycinania. Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam całą ekipę „Dom i Drewno”.
Najlepsza metoda ciecia forniru to nóż tapicerski(taki za 2zł z OBI)albo przyrznica do forniru. Nakładanie samego kleju jest dosyc proste, wystarczy szpachelka powcinana na końcu(ok.3mm piła do metalu)taki grzebień. Kolejna sprawa to klej, ja stosowałem mącznikowy z dodatkiem utwardzacza, tobie do małych powierzchni wystarczy wikol. Za pomocą szpachelki rozprowadzasz klej po np.slejce, nakładasz fornir i jeśli masz jakąś płyte wiórową, kładziesz z jednej i drugiej strony i wszystko sciskasz sciskami.
a mam pewien pomysł Mój pomysł to coś co się spodoba wielbicielom napojów. Beczka. Beczkę należy wykonać z świeżego drewna ale lekko wyschniętego lekko (zasuszone raczej nie będzie się nadawać) , bez sęków. Najlepiej twardego ( np. akacja) Drewno ścięte w porze kwitnienia nie będzie się nadawać.W celu ułatwienia wykonana może być zrobiona z równych trapezów. Wykonanie widziałbym następująco. Nie stosujemy żadnych klejów.
Równe trapeziki o wysokości gotowej beczki, sztuk kilkanaście, sumie szerokości równej Π razy (ciut więcej niż średnica gotowej beczki). Żeby się nie bawić w matematykę . Deski należało by złożyć do kształtu gotowej beczki. Spiąć mniej więcej na środku zrównać końce. Rozepchać kołem od środka . Spiąć w szerszym końcu. Następnie nadać kąt od węższej strony rozcinając styki desek. Oczywiście rozcięcia powinny mieć taką samą długość i nie przecinać opaski .
Teraz należało by założyć opaskę u góry a zdjąć u dołu, środkowej nie ruszać. Oraz znowu rozciąć łączenia. Żeby beczka była sztywniejsza należy zrobić jeszcze jeden manewr. Czyli ścisnąć beczkę w ¾ i jeszcze raz przyjąć, tylko teraz krócej ;P. Po rozebraniu na wysokości środkowej opaski od wewnątrz zostanie nie zebrany materiał. Należy to zrównać do uzyskanego kąta. Wygładzić niedociągnięcia. Teraz należy sfrezować końcówki desek od wewnętrznej strony (na denka). .
Denka mogą ale nie muszą być z suchszego drewna i grubsze.Wykonanie denek wildze tak. Zbijam deski razem. Odrysowuje kształt, powiększam np. 2cm Celuje środek. Wstępnie odcinam resztki (do zewnętrznego okręgu) Następnie dotaczam do wewnętrznego. Końce zaokrąglam. Nie malujemy nie bejcujemy . Nie stosujemy żadnych klejów.
Po złożeniu ma nie być widocznych żadnych szpar. Co nie znaczy ze beczka będzie od razu szczelna . Żeby uzyskać szczelność beczkę należy teraz złożyć ścisnąć rozepchać od środka( na przykład wypełniać piaskiem) i wysuszyć (drewno ma stracić na wilgotność ale nie może być całkiem suche ;P) Jest to bardzo ważny etap. Po wysuszeniu należy docisnąć obręcze( można tez dociskać podczas schnięcia) , opróżnić z rozpylacza i zlatać wodą.
Po kilku dniach baczka powinna zyskać szczelność, Gdyby jednak, nie panikujemy, są na to sposoby. Obręczą może być opaska metalowa (chyba najłatwiej dostępna w sklepach hydraulicznych lub elektrycznych . W teorii jako opaska może służyć także mocny sznurek ;P.
Witam i potwierdzam. Prezent doszedł i sprawdza się rewelacyjnie. Pozdrawiam
witam moim pomysłem jest stół i komplet krzeseł blat chciałbym wykonać z z dwóch góra trzech desek przy zastosowaniu dwóch desek środkowe łączenie lekko falowane i pomiędzy deskami umieściłbym pół centymetrowy pasek kontrastowego drewna oczywiście podstawowym budulcem byłby jesion w przypadku trzech elementów chciałbym uzyskać efekt jednej deski czyli środkowy element miałby wyglądać jak rdzeń gotowy blat ozdobiłbym dookoła centymetrowa listwą w jaśniejszym kolorze blat w moim wykonaniu miałby około 4 cm grubości 110cm szerokości i 4m długości. dolna ramka łączyła by się z nogami w prostokącie i po przekątnej dla leprzej stabilności i miała by wysokość około 8cm . nogi prostokątne z krzywizną ku zewnątrz czyli lekko po łuku .
krzesła miały by prostą forme tylko nogi miały by tą sama krzywizna jak te od stołu siedzisko tapicerowana co do samego oparcia to jeszcze nie wiem wykończenie to raczej tylko poolejować całość ażeby wydobyć piękno drewna .
niestety niejestem w stanie podesłac projektów ponieważ jestem bardzo słaby w programach graficznych a moje bazgroły na papieże mogły by przestraszyć
pozdrawiam Tomek.
Ja miałem dla was dwa pomysły:- Test typowo meblowych połączeń (wkręty np assy konfirmaty czy spaxy w połączeniu z kołkami lamelkami… ocena na podstawie zerwania danego połączenia do tego potrzebna była by pewnie tylko waga bo z niej wyniki na niutony można szybko przeliczyć a jako element naciskający wystarczyła by prasa… no jak nie macie to pas stosowany do zabezpieczania ładunków też będzie dobry… –
Wystarczy elementy testowane skręcić na kształt litery H następnie wszystko położyć na wagę i przewinąć przez środek litery H i wagę pas…Oczywiście zerwanie połączenia to nie wszystko co mogło by być w filmie zawsze jeszcze można ocenić czas montażu, cenę, jakość wykonania elementów łączących, estetykę czy to jak wkręca się śruba spax czy wurtoski ass w płytę…
na początek proponuje połączenia:- Tylko lamelki z klejem — Tylko kołki 8mm z klejem — Tylko konfirmaty — Tylko Assy wurta — Tylko spaxy — Tylko Astra -Potem kombinacje które się często stosuje np konfirmat + kołek i tak dalej. Test myślę że najlepiej wykonać w płycie meblowej dla ujednolicenia wyników (drewno nie jest jednorodne i różne kawałki mogą wcześniej pękać niż inne…)
Test trwałości połączeń w stosunku do potrzebnego zapału oraz ceny konkretnych mocowań
kolejny odcinek mógłby być poświęcony klejom z tym że tu trzeba by wykonać ocenę również stożenia się spoin klejowych no więc to byłby długi odcinek :)porównanie klejów musałio by być podzielone na kleje białe (rakol, kleberit303.2, jakiś patex czy tytan lub wikol) i kleje kontaktowe typu budapren, durband, moment… a na deser np jakiś poliuretan…
do test podobnie jak z wkrętami można by wykorzystać sklejone w litere H elementy najlepiej z płyty wiórowej surowej.Ocena jakości to kolor wodoodporność czyszczenie w procesie sklejania i po zaschnięciu… tak naprawdę z 10 odcinków 🙂
A na forum występuj jako MITEK 🙂 służę doradztwem chętnie bym z wami wystąpił ale pewnie daleko od Krakowa jesteście. Pozdrawiam.
I ktoś wygrał? bo termin już minął 🙂
A może strugnice stół do warsztatu.Tak blat 2 m na 1 m a wysokościowy ok. 1,2 m raczej z dębu ponieważ dąb jest twardy . Pod tym blatem opartym na belkach 10 na 10 cm tak w 1/3 wysokości od dołu piłka na narzędzia. Można także połowę blatu obić blachą nierdzewną blat miał by takie same lub podobne ściski takie jak macie w waszej strugnicy.