Istnieje odwieczne pytanie…
czy robić rzeczy użyteczne czy takie, które chodzą po głowie a nie są do niczego potrzebne. Można sprawę rozpatrywać z różnych punktów widzenia i zrobić z tego niezłą i długa rozprawkę. Ale jak się jest na emeryturze tak jak ja odpowiedź jest dość prosta – na szczęście nie muszę niczego wybierać i tego dylematu rozstrzygać, robię i jedno i drugie. W mojej galerii możecie zobaczyć wykonane przeze mnie rzeczy użyteczne jak maszyny, przyrządy, urządzenia, meble a także inne w tym maszynę na kulki szklane, urządzenie skomplikowane, precyzyjne i uroczo bezużyteczne ( określenie to bardzo spodobało się jednemu z członków forum Domidrewno).
Maszyny na kulki, oto moja fascynacja i fanaberia, myślę o tym, układam w głowie, szukam inspiracji i buduję. Jedną z nich już działającą możecie obejrzeć na zdjęciach i krótkim filmiku, pracuję nad kolejnymi dwoma, Jak będą gotowe, to je przedstawię. Nie jestem sam wręcz przeciwnie – wpisałem dzisiaj w wyszukiwarkę hasło „marble machines” i przeglądarka zwróciła kilka milionów wpisów. Tylko na You Tube istnieje olbrzymia ilość filmików. Są wykonywane z przeróżnych materiałów, napędzane ręcznie ale też silniczkami elektrycznymi, są tysiące wzorów i rozwiązań. Nie znalazłem dotychczas filmów i opisów z Polski ale przecież nikt nie jest w stanie przejrzeć wszystkiego. W każdym razie inspiracją dla mnie były artykuły Matthiasa Wandela na portalu woodgears.ca ale prawdziwym „dopalaczem” stały się prace Paula Grundbachera ( projektant i designer za Szwajcarii) prezentowane na wspomnianym portalu, była także migawka w TVP w Teleekspresie parę tygodni temu.
Praca nad tymi maszynkami ma także aspekt edukacyjny i praktyczny – doskonali technikę, uruchamia wyobraźnię i kreatywność. Trzeba wykonać dziesiątki a czasami setki różnych detali, nieustannie je przymierzać i testować – najczęściej przecież wykonuje się je bez żadnych planów i rysunków. Ja używam wszystkich maszyn, które wcześniej zrobiłem. Na zdjęciach pokazuję kilkanaście różnych elementów dla przykładu.
Kulki mają średnicę ok. 16 mm. Dno skrzyni nachylone jest w kierunku dolnego koła zębatego, kulki wtaczają się do otworów w kole (otwory są nachylone ok. 12 stopni do tylnej ściany koła), obrót korby w prawo obraca dolne koło w lewo, w górnym położeniu kulki wyrzucane są na rampę, skąd staczają się do górnego koła, które obraca się w prawo i zabiera kulki na górna rampę – tam staczają się do rozdzielacza lewo-prawo, dalej do misek z otworami i grawitacyjnie losowo w dół pięcioma drogami: z lewej miski na system ramp lub w dól uderzając w dzwonek rowerowy. Z prawej miski trzema drogami: do spirali, na ksylofon bądź w dół na „stuck box”. Szósta droga, to tor bezpośrednio z pierwszej rampy – opuszcza kulki nadmiarowe.
Wymiary: 55 x35 x 47 cm. Materiał: Jesion, dąb, buk i sklejka
Zapraszam do oglądania
https://www.youtube.com/watch?v=4IWacO1M064
Amigorg.
Link do programu użytecznego przy projektowaniu przekładni i kół zębatych widocznych na zdjęciach: https://woodgears.ca/gear_cutting/template.html
No ładne cacko 😉 Podziwiam precyzję i pomysł wykonania. Do tego wykonane na maszynach też własnego wykonania! Drewniana taśmówka! Niesamowite!
Matthias Wandel jest niesamowity. Nie tylko buduje takie zabawne urządzenia, ale także maszyny i to w całości z drewna. Jednym słowem potrafi wykorzystać ten naturalny materiał na wszystkie możliwe sposoby.
No, no Jarku czekamy na takie cacko w twoim wykonaniu. Muszę przyznać, że już widziałem takie zabawki u anglojęzycznych stolarzy. Czekam na tą realizacje.
Chylę czoła przed naszym autorem 🙂
POZYTYWNIE ZAKRĘCONY CZŁOWIEKU SZacunek!!!!wielki szacunek!i…..jeszcze coś…moje ulubione kolory:żółty i zielony….super
Bitch please, wystarczy kulki zastąpić ludźmi w kulach wodnych i mamy park rozrywki 😀
Łał tego jeszcze niewidziałem
czy to przypadkiem nie jest Matthias Wandel – woodgears.ca?
Matthias Wandel jest moim „guru”, tak jak wspominam w artykule. Zresztą nie tylko w temacie Marble machines, na jego portalu już wielokrotnie prezentowałem swoje różne maszyny z drewna (Richard). Także ta maszynka na kulki została zaprezentowana na jego profilu Facebooka. Polecam także portal Johna Hejsza http://www.ibuildit.ca/ gdzie jest mnóstwo porad. JarekO – nasz gospodarz staje się moim guru w Polsce ale z innych powodów. Pozdrawiam
Dziękuję bardzo… postaram się nie zawieść Cie w tym co robimy 🙂
Matthias Wandel jest ok 😉