Zanim zabierzemy się do pracy…
https://www.youtube.com/watch?v=J41MqJVoSis
przy rozcinaniu drewna, musimy skupić się na przeniesieniu wymiarów na materiał czyli trasowaniu. Czasem wystarczy do tej czynności zwykła listewka, czasem jednak możemy się wspomóc bardziej wymyślnymi narzędziami. Postaramy się przedstawić i omówić kilkanaście z tych, które widzicie w naszych rękach najczęściej. Oczywiście film nie wyczerpuje tego tematu… tu liczymy na wasze komentarze czego brakuje, co powinno się pojawić aby uzupełnić tą kategorię narzędzi warsztatowych. Zapraszamy na film!
Partnerem Domidrewno w cyklu filmów ABC stolarstwa jest JAF Polska. https://www.jaf-polska.pl/
Jak zawsze dobrze zrobiony film i ciekawie podane informacje . Ale mam taką małą uwagę co do tematu miar zwijanych brakło jakby przestrogi co do tych miar kupowanych najczęściej w marketach żeby zwracać uwagę na końców którymi zahaczamy owe miary o materiał mierzony , często są one w tych popularnych miarach luźne i tym samym dokładność tych miar bywa delikatnie mówiąc różna machnięcie się nawet o dwa milimetry lub więcej to nic trudnego przy takiej marketowej miarce zwijanej . Z propozycji do dalszych odcinków to na pewno proponowałbym omówić w przyszłości dobór tarcz i brzeszczotów przy piłach mechanicznych , widziałem na forum że ludzie zaczynający zabawę ze stolarstwem mają z tym spory problem , często proszą o podpowiedź poradę co mają zrobić bo im materiał cięgle szarpie szczególnie przy cięciu w poprzek słoi lub materiałów sklejkowych i wiórowych , a nie wiedzą że nie wszystko jest do wszystkiego .
do MarekET
Ten luz o którym piszesz to nie wada, a umyślne działanie.
Ma on na celu prawidłową korektę pomiaru w zależności od tego czy mierzysz zahaczając zaczepem o materiał czy też przykładając miarę do czoła tego zaczepu. Wielkość luzu na nim odpowiada grubości materiału z jakiego wykonany jest zaczep miary.
Oczywiście jakość i dokładność narzędzi pomiarowych marketowych czy innych made by noname to inna historia, niemniej jednak luz na miarce ma być 🙂
Pozdrawiam
Koniu może wrzucę foto na forum , będzie widać że ten luz chyba nie zawsze jest odpowiedni o ile być powinien , co do tych miar marketowych .
To że luz jest nieodpowiedni to całkiem możliwe, tak jak wspominał Jarek są narzędzia bardziej i mniej dokładne.
Ja po prostu z Twojej pierwszej wypowiedzi zrozumiałem że luzu nie powinno być wcale, a to nie do końca prawda.
Samą poprawność wielkości luzu też łatwo sprawdzić, mierząc dany odciek materiału miarką wysuwaną mierząc z zaczepu potem od czoła zaczepu a na koniec jakimś liniałem stałym.
No i nie dopisałem dokładniej co do tego luzu na końcówce , chodziło i o samo mocowanie owej końcówki na taśmie , miałem taka miarkę co ten luz na nitach którymi owa końcówka do taśmy jest najczęściej mocowana była na tyle duża że z dokładnością bywało naprawdę różnie na tej miarce , na szczęście owa miarka się rozleciała :)))))))