To banalnie proste 🙂
https://www.youtube.com/watch?v=tvjC9Zz00r0
Kalibrujemy naszą piłę, a następnie tniemy 🙂 W tym filmie pokażę Wam bardzo skuteczny sposób właśnie na taką kalibrację. Zapraszam na film.
https://www.youtube.com/watch?v=tvjC9Zz00r0
Kalibrujemy naszą piłę, a następnie tniemy 🙂 W tym filmie pokażę Wam bardzo skuteczny sposób właśnie na taką kalibrację. Zapraszam na film.
A jak wykalibrować w ukośnicy piłe w pionie?
dostawiasz kątownik do samej tarczy omijając zęby
Mój Parkside ma to w nosie…
Sorry,drugi test jest źle wykonany wykonano 6 cięć , 6 cięcie było cięciem skracającym i siłą rzeczy listewka musi mieć jednakowy wymiar choćby kąt był źle ustawiony.
Drugi test miał 6 cięć – ponieważ chciałem uciąć grubszy pasek. Nie musiałem tego robić ale chciałem pokazać to na grubszym materiale. Obrotów było natomiast 4. Co za tym idzie… test był poprawny i wychwycił bym nim każdy błąd przykładnicy poprzecznej.
W ukośnicy masz 1 ograniczenie – wysokości cięcia. Czyli rozetniesz np. tylko 120mm. Test, który pokazałem również się nada, wystarczy tylko zwiększyć liczbę obrotów materiału (aby sumować powstający błąd). Przy 5 obrotach – błąd będzie trudny to wyłapania. Inna metoda – to użycie cyfrowego kątomierza (przyklej na podstawę, wyzeruj, następnie przyklej na tarczę i powinno być 90).
Na takich małych odcinkach będzie ciężko wyłapać błąd pokazywaną przez Ciebie metodą. Cyfrowy kątomierz super sprawa, ale kosztowna 🙂 Zwykłym kątownikiem to się barwie już długo i zawsze coś gdzieś wychodzi nie tak co widać szczególnie gdy tnę „wyższe” kawałki
Dokładnie jak mówisz, musisz więc zwielokrotnić (zsumować) błąd. Obracając wzorzec więcej razy. Problem, że za każdym cięciem materiału ubywa :)))
Kosztowny? BevelBox’a dostaniesz za 170zł
Jarku jestem na etapie budowy sztolu do warsztatu oraz wyposażenia garażu, może napiszesz lub nakrecisz materiał jak urządzić warsztat, wysokość stołu, ergonomia , gdzie gniazdko a gdzie światło, co niezbędne a co zbedne
Oj chyba nie ,ostatnie cięcie było wykonane bez obrotu płyty (cięcie równoległe do poprzedniego) i listewka ostatnia zawsze będzie jednakowego wymiaru.Można sobie to sprawdzić przestawiając prowadnicę np o 1 stopień i wykonując ostatnie cięcie tak jak na filmiku bez obrotu materiału.
Mea culpa 🙂 Człowiek myśli jedno, mówi drugie, a robi trzecie 🙂 Wielkie dzięki za czujność! Byłem jeszcze w warsztacie i sprawdziłem ten przedostatni kawałek (z drugiej tury) – jest OK.
ja kalibrując moją ukośnice zrobiłem ośmiokąt i szpara pomiędzy ostatnim polączeniem to nasz błąd mnie zgrało się idealnie a piła to DEWALT DWS 780 .
Nowa muzyka w tle! 🙂 jeeej
To jest pilarka stołowa, bo piła to samo narzędzie tnące…
…potocznie zwana „piłą” 😉
Poza cięciem materiału pod kątem prostym, najczęściej przycinanym kątem jest 45 stopni. W szczególności wszystkie połączenia pod kątem prostym wymagają równego cięcia materiału pod tym kątem. Ponieważ mam w planach robienie ramek do zdjęć, stabilny przyrząd do takich cięć jest niezbędny. Jak zrobić skośne bandy? Po prostu przykręcić szerokie listwy wewnątrz sanek pod odpowiednim kątem. Po pierwsze trzeba zaplanować, w którym miejscu przykręcić bandy. Warto zaplanować takie miejsce, żeby nawet długa listwa przykręcona do bandy nie kolidowała z bandą na końcu sanek.
Fajnie to pokazales tylko brakuje!!!! pokazania w jaki sposob wyliczyc o ile trzeba skorygowac przykładnice jesli nie bedziemy miec konta prostego.Bo mozna to wyliczyc ,mozesz to pokazac?
Tą regulację robisz poprzez wkręcanie/wykręcanie śruby. Jeśli masz błąd kąta – obracasz nakrętką o pełny obrót i robisz test ponownie, i tak do skutku. 2-3 takie czynności i masz ustawione idealnie.
youtube.com/watch?v=uE9f4bp_wm8Chodzilo mi o cos takiego ja w tym filmie , w jaki sposob wyliczyc o ile trzeba skorygowac przykladnice ,mysle ze taka wiedza wielu by sie przedala,moze zrobisz taki film jak ten lub ten : youtube.com/watch?v=UbG-n–LFgQ
Przycinanie listew przyściennych pod kątem nie jest wcale trudne, jeśli korzysta się z właściwych narzędzi. Gdy do dyspozycji jest skrzynka uciosowa z piłą grzbietnicą, należy postępować następująco: przyłożyć listwę pionowo do jednej z wewnętrznych ścian skrzynki uciosowej (podobnie jak opiera się ją o ścianę) i zamocować ją solidnie, aby nie mogła się przesuwać podczas przycinania. Korzystając z piły grzbietnicy lub piły ręcznej o drobnych zębach, przyciąć listwę w lewo lub w prawo w zależności od wymaganego kąta przycięcia. Jeśli korzysta się z ukośnicy stołowej, której silnik można przekręcić w płaszczyźnie pionowej w lewo lub w prawo, ułożyć listwę płasko na stoliku piły wzorem do góry. Następnie przyciąć listwę w lewo lub w prawo w zależności od wymaganego kąta. Jeśli silnik można przekręcić tylko w płaszczyźnie poziomej, ustawić listwę pionowo i zamocować solidnie, aby nie mogła się przesuwać podczas przycinania. Należy zawsze używać ostrego brzeszczotu (tarczy) o drobnych zębach po to, aby uniknąć niebezpieczeństwa uszkodzenia warstwy dekoracyjnej listwy.
stolarz przyszlosciowy zawod.
Niewygodniej użyć kątomierza??
Witam. Jak dla mnie jest to skomplikowane. Robię to w prostszy sposób.Biorę dwie formatki, im większe tym lepiej.Nie muszą być jednakowych wymiarów.Tak jak Ty przycinałeś 4 razy ja przycinam każdą jeden raz. Następnie rozkładam formatki tak, że krawędzie cięte stykają się.Krawędzie, które były dociśnięte do prowadnicy (culagi) muszą dać linię prostą. Wtedy jest kąt prosty. Jeżeli nie, to regulujemy prowadnicę, tniemy i sprawdzamy.Aż do skutku. Tak też sprawdzam czy tarcza stoi prostopadle do blatu. Pozdrawiam.
WitamChyba jednak drugi test nie byl poprawny poniewaz przy szostym cieciu nie obrociles plyty wiec gdyby kat byl nawet np 70 stopni listwa pozostala z ciecia bedzie tez prosta czyli w zasadzie obracanie plyty bylo bezcelowe, mam racje ?
a ja mam duży winkiel metalowy i nim sprawdzam. Jak dotąd działa bez zarzutu
HA! Tylko weź tu wykalibruj ukośnice która ma podstawę z blokadami kulkowymi kąta + przykładnica/margines jest stały, nieregulowany :///
dorobić zawsze można tylną przykładnicę (nawet regulowaną) i ją ustawić idealnie do 90 do tarczy.
Nie regulujesz w podstawie tylko regulujesz kąt zderzaka. Zawsze ma możliwość regulacji.
U mnie niestety (tania ukośnica Titan z posuwem) zakres regulacji nie wystarczał, wie podfryzowałem gniazda śrub mocujących zderzak i ustawiłem 90′
Raczej 89,8 a nie 98,8 :))) hehe
Ten sposób moze jest dobry ale nie doskonały bo zanim sie ustawi kąt mozna sporo materiału na psuc i czasu zmarnowac ,poza tym przy duzych formatkach kata wraz nie będzie albo i nawet w małych a wyjdzie to w meblu na przykład w którym jest duzo przegród. , ja robie to w ten sposób ze biorę pas płyty ok 50 cm na 280 cm brzeguję najpierw krótki bok 50 cm przykładam do prowadnicy i równam bok długi z jednej strony następnie ta stronę którą miałem u góry obracam do dołu ( po obróceniu slad po podcinaku u góry) i tnę drugą długą stronę, jesli uzyskam taką samą szerokosc formatki na obydwu końcach to kat 90 stopni będzie na 100 % .Myslę panowie stolarze ze nawet serwis czy stosowanie nie wiem jakich przyrządów nie pozwoli uzyskac tak dokładnie kąta prostego . Pozdrawiam wszystkich stolarzy i Pana Jarka oczywiscie również.
do kalibracji ukośnicy myslę ze swietnie się sprawdzi kątownik włosowy jak również do ustawiania kąta piły w formatówce, poza tym można uzyc pochyłomierza cyfrowego
on your 2nd go you did it wrong. retard
Ja odcinam dookoła formatkę (im większa tym lepsza)i mierzę przekątne jeśli są takie same jest ok.
Dobrze zrobiony i ciekawy film, dziekuje.
Jakiej Piły stołowej jakiej tarczy
Pan używał na filmie?