Od klina lepsze są tylko… 2 kliny 🙂
https://www.youtube.com/watch?v=wSHc6j3CeiA
Czas wrócić trochę z tematyką, poćwiczyć i pokazać jakieś podstawy stolarki. Wiele osób pyta o narzędzia, maszyny itp., a ja polecam Wam trochę prac ręcznych. Samo połączenie na tak zabity czop jest oczywiście bardzo mocne i warto je stosować gdzie tylko się da 🙂 Zapraszam Was na film!
Eleganckie, czyste połączenie. Nigdy nie dość nauki podstaw. Szkoda, że czopu też nie wykonałeś ręcznie.
Pozdrawiam
o to jest to co chciałem kiedyś zrobić:D
To teraz wiem już jak 🙂
połączenie wygląda naprawdę fajnie dwa kołki od boku też by fajnie wyglądały ale gdyby zamiast taśmówki użyć piły ręcznej pewnie nietrzeba by czyścić dłutem bo samo cięcie byłoby bardzo czyste
Czy mi się wydaje (20 minuta), ale deseczka cięta pod czop jest wycięta ze złego przekroju???
Bardzo fajnie pokazane jak mozna w ciekawy sposob zrobic polaczenia, niz tylko na wkrety czy na kolki 🙂 Milo by bylo gdyby Pan zrobil serwie dla laikow ktorzy chcieliby zaczac pracowac w drewnie nie posiadajac drogiego sprzetu:)
Jak masz choć trochę wiedzy na temat drewna to z „palcem w nosie” możesz robić takie rzeczy jakie inni robią na profesjonalnych maszynach. Oczywiście nie tak szybko.
Pozdrawiam 😉
Padłem ze śmiechu gdy zobaczyłem ten wielki młotek w 12:57 😀 śmiesznie wygląda 🙂
Takie filmy lubie najbardziej:) Co to za piła Veritasa której używałes?I jeśli można wiedzieć to gdzie ją kupiłeś?
To nie jest śmieszne. Wbrew pozorom takim dużym POBIJAKIEM łatwiej precyzyjnie dozować siłę. A i większa powierzchnia uderzenia pozwala skoncentrować wzrok na ostrzu dłuta a nie na podijanej rękojeści. Śmieszne to krytykować innych siedząc w fotelu z puszką piwa w ręce.
lemonmint na moderatora! 😀
O widzę szuflady już zrobione.
Estetyka 100% :). Dłutować jest zawsze lepiej przy klocku szczególnie przy grubszych elementach no chyba że ma się pion w oczach.
Jarku – z mojej wiedzy jaką posiadam i co mnie uczono , to wykonanie klinowania połączenia które zrobiłeś jest nie zgodnie ze sztuką stolarską .
Nacięcie czopa pod klin nie powinno mieć miejsca i to tak głębokie bo wbity klin może ten kawałek oderwać od czopa i jego osłabić .
Kliny wg . Tego sposobu, daje się wtedy , jak jest gniazdo nie przelotowe . Robi się je długie max 2/3 długości czopa , cienkie a gniazdo ma wewnętrzne podcięcie poszerzające je , by miały się gdzie one rozszerzyć .
W Twoim przypadku kliny powinny być wbite na brzegach , między gniazdo a czop na klej , spowodowały by one ściśnięcie czopu i przyklejenie się do niego , tworząc jakby jaskółczy ogon .
Pozdrawiam Tomekz
popieram nie każdego stać na drogi sprzęt a dla majsterkowicza ciekawy film
Jak widać można sobie poradzić bez FESTOOLA czy FELDERA 😀 pozdr
gdzie można nabyć taki sprytny kątownik?
http://www.dluta.pl/katalog/trasowanie/katownik-japonski-trojwymiarowy-aluminiowy.html
Ile czasu zajmuje Ci Jarku zrobienie takiego pół godzinnego filmu. Wszystko to wygląda bardzo porządnie..
gdyby wytrasować/naciąć linie nożem – ciut (wiem, to taka specjalna i bardzo dokładna miara :-)) głębiej, zamiast tylko linii ołówka, pojawiła by się możliwość oparcia krawędzi natarcia a co za tym idzie byłoby ciut łatwiej z ustawianiem dłuta.
Video portalu http://www.domidrewno.pl Czas wrócić trochę z tematyką, poćwiczyć i pokazać jakieś podstawy stolarki. Wiele osób pyta o narzędzia, maszyny itp., a ja polecam Wam trochę prac ręcznych. Samo połączenie na tak zabity czop jest oczywiście bardzo mocne i warto je stosować gdzie tylko się da 🙂 Zapraszam Was na film!
Dzisiaj oglądałem Thora:)Swoją drogą wspaniały warsztat!
Kątownik japoński trójwymiarowy wpisz w jedyną słuszną wyszukiwarkę, ale tani nie jest
Jarku mam jedno pytanie bo nie wiem czy dobrze zrozumiałem, podczas robienia otworu na samym końcu kiedy go poszerzałeś pod kątem to tak na prawdę robiłeś to na oko dłutem? Bo jeśli tak to rozumiem że kąt rozszerzenia nie będzie taki sam po obu stronach? Pozdrawiam
33 minuty na jeden wpust – ale za to fachowo wykonany. Warsztacik THE BEST – pozazdrościć )). Więcej takich filmików a nie jakiegoś Scheis*u.
Czyżby sekretna reklama micro jig z tyłu24:49? 😀
Panie stolarz a jak dobrze zamocować drewniany trzonek do siekiery ?
Witam,Amatorskie pytanie:Ta miarka do przenoszenia, czy coś więcej może Pan powiedzieć do czego służy, jak ją stosować no i gdzie można ją nabyć?Pozdrawiam
zaraz do roboty ide a jak ogladam jakies polaczenie na czop prosty, ja pierdole
A na co to komu? O.o
Fany warsztat 🙂 Warto pomyśleć o mikrofonie zwisającym jakimś albo dopinanym do koszuli bo czasem słabo słychać