Zapraszamy Was…
na odcinek, w którym przyjrzymy się konstrukcji domu o szkielecie drewnianym. Podczas naszej budowy i przez kilka lat po ukończeniu domu, pytano nas o to dziesiątki razy. Postanowiliśmy zebrać esencję i przedstawić ją Wam na wizji. Zapraszamy na film!
A czy membrana nie powinna pójść na płytę OSB zamiast pod nią?
No fajny filmik dla laika, niezła podpowiedź co z czym i dlaczego. A Wasz domek jest po prostu I klasa. Gratuluje dobrego gustu. Pozdrawiam
Pomineliście Jarku ważną żecz mianowicie kratownice stropu na dzień dzisiejszy można stosować drewniane belki dwuteowe kture pozwalają na przykrywanie większych rozpiętości a konstrukcia dach może być kratownicowa dzięki czemu taksamo możemy stosować większe rozpiętości stosowanie takich kratownic również odciąża naszą konstrukcie od ciężkich krokwi
Docieplałem taki dom i wymieniałem elewacje (elewacja plastikowa z przed 15 lat wymieniona na drewno) Domek służył jako sezonowy ale wewnątrz w zimie bez większego problemu szło nagrzać. Aktualnie po dodaniu 10cm styropianu na całości da się zagrzać przy średnich mrozach małym piecem. Konstrukcja tego samego tupu (te deski pionowe) w pustych przestrzeniach styropian.
Wykończenie ścian płytami GK jest bardzo praktyczne zwłaszcza na skosach poddasza .Ja wykorzystałem je w całym domu , po 8 latach mieszkania dwie małe rysy na suficie .Polecam je wszystkim. PS.czy ta konstrukcja na pierwszym zdjęciu to będzie nowy warsztat,pozdrawiam PIOTREK.
Ta konstrukcja to jak pamiętam domek budowany w Danii. Oni tam lubują się w tych 1 poziomowych domach.
Panie Jarku, moze mi pan polecic jakis dobry impregnat do takiej konstrukcji?
Zamierzam w najblizszym czasie postawic domek letniskowy i zamiast czytac teksty reklamowe wole pytac osoby, ktore mialy stycznosc z ta technologia.
pozdrawiam
A
Zapytam się szwagra czym to „ręcznie” zrobić 😉 Ja układam na palecie i jedzie to do wanny 😉 Trzeba pamiętać, że te środki nie są przyjazne… więc ostrożnie z nimi! Dam znać…
Panie Arku zanim odpowiem, mam tylko jedno pytanie, czy chodzi jedynie o impregnację samej konstrukcji szkieletowej? Czyli tego co będzie wewnątrz?
Świetna strona czytam prawie od samego początku istnienia. Pozdrawiam
Spotkałem się z opinią, że konstrukcji najlepiej nie impregnować. Po co „przyjazne” drewno nasączać jakąś „nieprzyjazną” chemią i potem wdychać to przez długi czas. Podobno wystarczy suszenie drewna w komorze w temperaturze na tyle wysokiej, by unieszkodliwić ewentualne robactwo i heblować na gładko, żeby zniechęcić następne. Ma ktoś może jakieś doświadczenia lub zdanie na temat takiej metody?
Dlaczego na zewnątrz paroprzepuszczalna folia a wewnątrz paroizolacyjna, przeciez ściana musi oddychać.Czy zamiast tych płyt osb lepiej zastosowac plyty cementowo-drzazgowe cetris?
Dlaczego na zewnątrz paroprzepuszczalna folia a wewnątrz paroizolacyjna, przeciez ściana musi oddychać.Czy zamiast tych płyt osb lepiej zastosowac plyty cementowo-drzazgowe cetris?
Wewnątz paroizolacja (folia) żeby jak najmniej pary wodnej dostawało się do izolacji, a na zewnąrz membrana która ewentualną parę wodną będzie odprowadzać na zewnąrz . Takim sposobem izolacja pozostanie sucha i zachowa swoje właściwości izolacyjne.
To sumie nie ma znaczenia czy dom jest z drewna czy z plastiku skoro izoluje sie ściany ta folią , co myslisz o tych domach gdzie ściany są ze słomy pokryte tylko z wierzchu gliną?Nie ma tam zadnych folii a ściana oddycha.Zastosowanie folii na poddaszu jak damy na ściany aż do sufitu to będzie się woda skraplać ,jak nie damy to nasiakać w wełnę mineralną.Jeżeli zrobimy nawiew z góry to będzie uciekac ciepłe powietrze , jakie jest optymalne rozwiazanie?
Faktycznie niesamowite jest jak właściwie w ciagu jednego dnia z fundamentów wyrasta kształt prawie całego budynku. Najbardziej cieszy jednak zawsze zachwyt inwestora a mnie jako wykonawcę estetyka wykonania oraz porządku na budowie. Nie da się porównać budowy murowanej z drewnianą.
Pozdrawiam i zachęcam do budowy w lekkiej technologii szkieletowej.
Kobieta z jajami – Miło posłuchać 🙂
Sporo ciekawych rzeczy, mam kilka pytań bo właśnie zaczynam stawianie domu szkieletowego. Wypełnieniem ścian zewnętrznych jest wełna, na to z zew. oczywiście odpowiednia folia i płyta osb 15mm. I teraz pytanie, mówicie o nakładaniu tynku bezpośrednio na płytę, ja mam mieć jeszcze styropian 10cm, jak go mocować prócz specjalnych kołków do płyt? klej specjalny? czy bezpośrednio do płyty czy jakaś membrana miedzy płytę a styropian? czy wystarczy wew. płyty GK montować na stelażu mocowanym do belek?
Czy dobrze jest doszczelniać pianką rozprężną szpary pomiędzy wełną a stelażem? …by nie było mostków…
Ta budowa domu nie ma nic wspolnego z systemem kanadyjskim, Proponuje aby w/w przyjechali do Kanady budowac tanio iszybko,a jest tu klimat podobny jak w Polsce. Mieszkam w takim domu w Kanadzie i wiem co pisze.
naduzywane słowo DOKŁADNIE, lepiej uzyc w rzeczy samej lub „właśnie”
Pani Lidka wygląda dość smutno, kiedy nie można po prostu porozmawiać z samego aparatu
skoro juz tak profesjonalnie podchodzicie do tematu to uzywajcie tez odpowiednich nazw, nie murłaty leza na fundamencie tylko podwaliny, reszta b/upozdrawiam.