Zapewne każdy z Was…
stanął przed decyzją czym ogrzewać dom lub warsztat. My mieliśmy z tym duży dylemat około 7 lat temu. Piece o których mowa w filmie były wtedy dużą nowością i był problem, żeby porozmawiać z kimś kto ma ten rodzaj pieca w domu. Podobnie było z instalatorami – nie mieli pojęcia jak się za to zabrać! Dziś możemy śmiało o nim porozmawiać i przekazać Wam nasze uwagi 🙂 Zapraszamy na film!
https://www.youtube.com/watch?v=-y8asWoBozA
Świetny materiał. Dzięki. Akurat jak zwykle przed zimą większośc posiadaczy domów rozważa jakieś zmiany w sposobie ogrzewania (solar, olej, kominek…).
Jak zrozumialem, w zimie nakładacie 1-2 razy dziennie a w lecie co 2 dni. Jakie macie szacunkowe zużycie drewna w ciągu roku?
Pozdrawiam
— Andrzej
nowe wcielenie technologii wykorzystywanej szeroko podczas II Wojny Światowej.Jedno pytanie – jak miałoby się porównanie parametrów pomiędzy takim piecem a np. wkładem kominkowym z wężownicą.Jak rozmawiałem z użytkownikiem takiego kominka wkład też wystarcza na 12 godzin a jednocześnie większa frajda bo i nie dość że ciepło to jeszcze pięknie wygląda a i kiełbaskę z ogniska można wtrącić nie wychodząc z pokoju 🙂
Dokładnie 😉 to się sprawdza i tyle 😉 My mamy to połączone z kominkiem otwartym w którym jest płaszcz wodny. Czyli jeśli palimy w kominku – to dogrzewamy bufor. Zależało nam na kominku bez szyb… to jednak trochę szpeci 🙁 Nasz piec daje ostro czadu, na tyle że w zimie nie używamy kaloryferów w pokojach na górze domu. Ale to pewnie zasługa naszego dachu 🙂 o którym też będzie film…
Mój domek to 130 m2 z garażem(warsztatem)do ogrzewania służy wkład kominkowy + piecyk gazowy dwófunkcyjny(ciepła woda+CO). W zimie grzejemy głównie kominkiem.W sezonie średnio zużywamy 6-7m3 drewna bukowego .Taki zestaw wydaje się optymalny do konfortowego życia w małym domku.Wasz zestaw grzewczy to ciekawe połączenie nowoczesności z tradycją tak jak w stolarstwie.Życzę wszystkim ciepłej i krótkiej zimy,pozdrawiam PIOTREK.
Mój domek ma około 150 m2 i zużywam 10-11 m przestrzennych drewna (lipa,osika,sosna)góra 12 przy ostrej zimie ciekaw jestem Jarku jakie masz zużycie drewna na sezon grzewczy(jeśli to nie tajemnica)? Dodam jeszcze że drewno suszy się co najmniej 2 lata lecz przeważnie trzy.Mam jeszcze małą sprawę mianowicie chcę kupic pilarkę stołową i potrzebuję rady od kogoś kto ma doświadczenie ,chodzi mi o coś profesjonalnego.Dzięki i pozdrawiam. Waldek
Fantastyczny film. Świetna konferansjerka. Tylko dlaczego tak krótko? Uwielbiam Was oglądać 😀 Dlatego proszę o dłuższe filmy.
Paweł, jeśli chcesz z równie dobrą konferansjerką, ale dłuższy, to zerknij tutaj: http://www.tvp.pl/seriale/obyczajowe/moda-na-sukces.
Witam.Posiadam piec 24KW i spalam 8-9T EKORETU na sezon grzewczy od września do maja.Dom 200m.Jak wy to robicie że spalacie 10m drewna,ogrzewacie tylko kotłownie czy też łazienkę?
Mój piec to 17KW, nie chcę byc posądzony o reklamę pieców dlatego dodam tylko ,że nazwa pieca jest taka jak miasteczko na Podlasiu.
Naprawdę spalam tyle ile podałem wyżej(sam nie mogłem uwierzyc po pierwszym sezonie). Piec mam od 2006r. i nie kupiłem od tamtej pory nawet kilograma węgla. Spytałem Jarka o spalanie bo jestem ciekawy czy można zejśc jeszcze niżej w spalaniu.Pozdrawiam.
Fajnie, że czasami odbiegacie trochę od głównej tematyki Waszej strony/kanału i publikujecie filmiki takie jak ten! 🙂
Odbiegamy? 🙂 Piec jest niezbędny w domu, a palimy drewnem 🙂 O piecach na węgiel itp na pewno nie będziemy mówić ;)))
Chodziło mi o to, że nie kręcicie tylko o obróbce drewna.
Staramy się wynajdywać różne tematy. Nie samą pracą człowiek żyje 😉
Witka fajny kanał Roztwarzam własnie zakup pieca na paliwo stałe tylko trochę odstrasza mnie składowanie drewna . W jakiej ilości składujecie drewno i jak ? Jakie zużycie drewna macie na sezon ?Przy tym jest niezbędne podanie wielkości domu , ocieplenia i ilości osób .
Witam. Ile mamy drewna? Myślę, że około 30-40m, z czego 20m kupiliśmy w tym roku. Jakie zużycie? No tu mamy problem bo tego nie liczyliśmy. Kupuje się co roku coś i układa. Nasz domek ma ~130m i na piętrze nigdy kaloryferów nie uruchamiamy, jest dobrze wycieplony.
Witam.
Jarek możesz powiedzieć mi jakiej firmy jest ten piec, jaki jest koszt tego pieca z buforem (18kW).
Witam.
Jarek możesz powiedzieć mi jakiej firmy jest ten piec, jaki jest koszt tego pieca z buforem (18kW).
Ja znalazłem coś takiego:
http://www.orlanski.pl/
Miałem takie rozwiązanie, teraz mam kocioł na holzgas.. w kominku palę kiedy mam ochotę, a kotłownię mam w…. kotłowni ,a nie w pokoju, przy kominku malowanie pokoju co dwa lata. zupełnie inny komfort.
Ja mam kominek z płaszczem wodnym i wymiennikiem ciepła, tak że działa jak piec c.o. i w cale nie dymi i nie brudzi. Myślę, że to nie jest takie złe rozwiązanie, ale też ma jakieś minusy(coś za coś).
Paradigma ( Ritter ) robia solary na WODE, która nie zamarza, po czym wode ta ogrzana wprowadza sie do bufora bez wezownicy, na wodę, wspomaga on ogrzewanie całego domu. Glikol to raczej prechistoria. Rzucanie codziennie do kotła jest czasem niemozliwe ( wyjazd na tydzień ) , brak chęci.. Automatyka jednak to wygoda.. mając tartak i taki zakład nie lepiej zainwestować w peleciare ? Raz do roku zrobic pelet własnoręcznie ?
Zadna nowina Mam Atmosa DC 18S już 20 lat w zeszłyum roku musiałem dokupić wszystkie szamotki bo sie rozsypałyZ popiolm to sciema jak nie wyczyścisz popielnika to zaraz będziesz czyścił komin bo sie tam zgromadzi.ładuje sie go 2 razy dziennie w zimie iraz na 2-3 dni w lecie na ciepłą wode bufor 2500l
Swietnie ! zapewne tez niedlugo przejde z gazu na cos takiego. Pytanie:ile to kosztuje?
Co to za firma tego pieca , jakie sa godne uwagi?
Piec Atmos?
atmos w granicach 7-15 tyś zależy od modelu i większości polecam ci poszukanie jakiś alternatyw. Ostatnio słyszalem o małej firemce w Krotoszynie. Robią jakąś akcje na 40 % taniej z uwagi na początkowe wejście firmy. Nie wiem czy cie to wgl zainteresuje jak coś to wal na priv dam namiary;) .Plusach rozmawiać godzinami i minusami też.Drewno to jest opał wg mnie którym wiesz co palisz,a do węgla zawsze dają piasek i wode, wrzucisz 6 wiaderek a wyciągniesz 4 popiołu.. Pozdrawiam i Polecam Takie coś
Witam , nawet nie wiedziałem ze te atmosy wytrzymują pół dnia . Jestem ździwiony bo firma z której mam piec zagwarantowałą mi na wstępnie 24h załadunek. Faktycznie przez 24h nie trzeba dokłądać. Uprzednią zimę załadowywałem piec o 10. rano a na drugi dzień o 10. musiałem dołożyć aby żar z pieca rozpalił na nowo nową część drewna. Jestem zdumiony bo nigdy nie widziałem tak fachowej wypowiedzi na temat tych piecó . Wielkie gratulacje i licze na więcej 🙂
Fajny filmik, zabrakło tylko choćby ogólnej informacji o kosztach instalacji, urządzeń i eksploatacji. No i oczywiście prezentacji jak to wygląda kiedy działa.
ja polecam pomyśleć o ogrzewaniu domu pelletami – to tani i energooszczędny sposób np. OLIMP – ten pellet jest ok.
pellety – do tanich nie należą. Myślę, że póki mam trochę sił w rękach to nic lepszego niż drewno liściaste nie znajdę. Dzięki temu i człowiek się trochę porusza na świeżym powietrzu i parę groszy w kieszeni zostanie 🙂
polecam wierzby energetyczne sadzi się raz i ma si opal przez 30 lat
dla mnie ten system jest zbyt skomplikowanyza dużo elementów które trzeba spełnić aby system był wydolny i nie sprawiał problemówlepszym rozwiązaniem jest ekogroszek i pelletjaki jest koszt takiego pełnego systemu, oraz jaki jest koszt miesięcznego ogrzewania domu?
piece na pellet są niemal bezobsługowe a przy opalaniu pelletem nie zanieczyszczamy środowiska .
Trututu majtki z drutu:))))
Damian Krzywyy – oj tu bym się kłócił. Cena pelletów, a cena drewna to przepaść. Pellets jak dla mnie to najwygodnieszy sposób ogrzewania ale też bardzo drogi opał. Jesteś też totalnie uzależniony od producentów pelletów (a to nie za dobrze).
Pieca? A co pieczecie? czy to nie jest przypadkiem kocioł?
Mam pytanie. Z tego co wiem, gaz drzewny (holzgas, syngaz) jest palny. Cały film czekałem aż wspomnicie o tym że go się potem spala w tym piecu gazowym obok. 🙂 Nie dość że energia ucieka normalnie przez komin, promieniuje od kotła to dodatkowo jeszcze ucieka w postaci chemicznej w komin. Jaką sprawność podaje producent takiego kotła?
mam vigasa 25kw od 10lat 55cm głębokość komory załadunkowej, raz w miesiącu wyjmuję 3wiadra puchu 🙂 wsad wystarcza na 24h tylko dokładając bez rozpalania.bez bufora, ale z zaworem 4drożnym i bojlerem płaszczowym.jak teraz (łagodna zima) 500kg a przy minus 28 max 1000kg brykietu miesięcznie, też polecam;)ps. na ciężkie czasy z opałem założyłem plantację wierzby energetycznej:)
dzięki za wrzutkę, interesujące
witam. Użytkowałem taki piec przez 10 lat – teraz na eko. Interesuje mnie jak rozwiązaliście problem braku prądu przy instalacji wymuszonej? U mnie był to spory stres. U was jak widzę bufor jest na ziemi więc na grawitację chyba nie ma co liczyć.
a ja posiadam piec DEFRO DUO, wczesna jesienia i pozna wiosna pale drewnem mokrym, suchym, kartonami. Jak sie zaczyna robic zimno odkrywam dolny palnik i pale eko-groszkiem, podkladam raz w tygodniu i popiol wybieram raz w tygodniu (2 wiaderka 10l), koszt opalu 3kzl za 5 ton na 6 miesiecy, piec 25kW, pow. grzewcza domu 250m2 i temperatura w domu nie spada ponizej +22oC. Latem wylaczam piec calkowicie i wlaczam powietrzny wymiennik ciepla marki ARISTON i mam non stop garaca wode +55oC za 10zl na miesiac a wymiennik dziala do temperatury pobieranego powietrza -10oC, oraz gdy skieruje pobor powietrza z wymiennika do piwnicy to mi cala wilgoc (po zimie) wyciagnie w jedna dobe.Jak piec skonczy swoj zywot to mam juz w planach zamontowac tylko i wylacznie wymiennik ciepla gruntowo powietrzny, calkowicie bezobslugowy.
Witam, ile potrzeba metrów sześciennych drewna aby ogrzewać dom przez cały rok ?
Zastanawia mnie bezpieczeństwo tych pieców ponieważ wytwarzają ogromne ilości gazu zwłaszcza czadu.Jak jest zapewnione bezpieczeństwo np przed wstecznym ciągiem i czy to działa przy zaniku napięcia?
Ja mam piec gazowy i dom o powierzchni ok.760m2 i płacę od 16 000zł. do 21 000zł. rocznie i wychodzi tyle samo co węglem.
Witam pracowałem w firmie produkującej pellet niestety rozczaruje wszystkich którzy są za pelletem w skład takiego pelletu wchodzi wszystko tylko nie drzewo uważajcie wzbogacacze to czasami 70 % piasek to juz norma o której nie powinienem pisać reszta to coś co by przypominało kolorem drzewo wiem że są uczciwi producenci ale ile kosztuje ten pellet np. pellet złoty niestety nie pamiętam producenta wiem że jest z Pilchowic kosztuje krocie i idzie w 95% na Niemcy no i Barlinek ale to jest inna liga koszt zakupu nie adekwatny do jakości dlatego piec na Holz gas może być ciekawą alternatywą
Mam trzy lata kotlownie z piecem atmos dc25s bufor noel 700 litrów 2 wezownice jedna do cieplej wody druga do solarów koszt jaki ponioslem bez faktur z pompami rurami zaworami mieszajacymi itd. nie wliczając solarow to 22tys. (robocizna wlasna)
Nie zamienil bym instalacji na zadna inna poki sil fizycznych nie brak (aż zima sie prosi wyjść z domu i kilka klocków przelupac dla zdrowia):)
bardzo proszę o kontakt … kupiłem taki piec chce go podłączyć w czerwcu, chciałem zapytac o porady .. oddzwonie… 666 054 593
Zapomnieliście napisać o jednym – ten piec nie może dzialać na 50% , on działa zawsze na full i dlatego po to są bufory- tam idzie nadmiar energii.Bez bufora ten piec to bomba.
To nie jest piec tylko kocioł.
Każde urządzenie w którym podgrzewa się wodę i może wystąpić ciśnienie nazywamy kotłem.
Piece to te kaflowe, kuchnie węglowe i inne działające na podobnej zasadzie.
Wszyscy nazywają to potocznie piecem, ale jedyną poprawną wersją jest KOCIOŁ. Tak samo jak NIE OCIEPLA się budynków tylko się je IZOLUJE. Pozdrawiam
Od tego czy będzie wybudowana sieć gazowa decyduje zakład gazowniczy. Burmistrz może jedynie z jakiś „powodów” zablokować decyzję jeśli grunt jest własnością gminy.
Jakaś tam to porada jest, ale mogli się państwo troszeczkę przygotować! no za ten „Piec” to na tyłek normalnie:) co jeszcze.. np. „solary” mogą spokojnie być wpięte do tego typu Buforów koszt to około 1000zł plus robocizna
Fajnie, że pokazujecie takie rzeczy ale:1. to jest kocioł a nie piec2. ten kocioł inaczej się rozpala, na palniku rozpala się drobne drewienka i na rozpalone wkłada się grube kawałki3. śmieci na rozpałkę niezbyt ładnie wyglądają
A dlaczego nie wybrali państwo opcji palenia eko groszkiem np.?
Ile drewna zużywacie na zimę i czy można w lecie podgrzewać wodę użytkową
ja mieszkam koło parku biebrzańskiego wiec u mnie trzcinne sie zbiera i z tej trzcinny sie pelet robi
A co sądzicie Państwo o tym rozwiązaniu https://www.youtube.com/watch?v=M2JMAzoOBKg
Każdy piec na drewno, jest piecem zgazowującym drewno:)
czy możecie Państwo podać producenta tego pieca o którym opowiadacie ?
To Atmos
witam,na ile godzin wystarcza pełne załadowanie kotła?
Po rozpaleniu, pełen wsad wystarcza na przynajmniej 6h – w naszym piecu 18KW, bo ten na filmie jest większy
Obejrzałem z ciekawością Państwa program . Zastanawiam mnie jedno . Jak zachowa się ten piec gdy braknie napięcia w sieci a nas nie będzie w domu ?. W moim przypadku mój kocioł jest wyżej jak grzejniki więc obieg jest wymuszony przez pompę . A gdy zabraknie prądu to piec sam zamyka dopływ powietrza w miarę jak rośnie temp. na zasadzie mechanicznej . Proszę o odp.
Kochani gratuluje filmiku tylko jedna uwaga to nie piec, a kocioł. Piec nagrzewa powietrze w którym przebywamy lub jest nawiewane, kocioł nagrzewa czynnik w tym wypadku wodę
Czy spaliny z takiego pieca można puścić przez wędzarkę??
Powiem tak, bardzo fajny filmik. Sami z żoną zastanawiamy się nad takim rozwiązaniem. Drewno to nie problem, mieszkamy w Norwegii. Takie pytanie:jaki był wasz największy problem z piecem lub instalacją? Czy 1000l bufer wam wystarcza??
Dołożyliśmy 2 bufor 1000L, bo jeden nie wystarczał.
Instalacja – problemem była ekipa, która znałaby się na tego typu piecach. Nasza ekipa była, cóż…było minęło. Teraz wszystko działa bez zastrzeżeń.
Dokładając kolejny bufor wymieniliśmy też pompki na bardziej energooszczędne.
Pozdrawiam
Zdecydowanie tak każdy musi zdecydować jaka metoda grzewcza jest dla niego najlepsza.
Ja mam ten sam piec i bufor 1000litrów. Ze względu, że mam wąską kotłownie bufor często mi przeszkadza. Myślałem o postawieniu go na zewnątrz domu zaraz za ścianą kotłowni, obudowanie go szczelnie i zaizolowanie. Jak powinna być izolacja żeby byly jak najmniejsze straty ciepła z bufora?
każdy kg drewna do ogrzewania kotła zużywa zbiornik buforowytestu po prostu zrobić bez kotłowni i zbiornika buforowego domu
dobrze wyszło idealne
Bardzo ciekawy filmik. Po obejrzeniu zastanawiamy się nad kupnem takiego kotła. Czy mogliby państwo podać metraż ogrzewanej powierzchni kotłem 18 kw. Zobrazowało by nam to mniej więcej jak dobierali Państwo swój kocioł do powierzchni grzewczej, bo wyczytałam, że bardzo niekorzystne jest przewymiarowanie kotła.
Mamy 130 m3 dom, z tym że góra jest bardzo ciepła i tam rzadko nawet zimą włączamy kaloryfery. Mamy otwartą klatke schodową i ciepło z dołu leci do góry, stąd cieplutko u góry bardzo, ale na dole też oczywiście 🙂
Kocioł wspomagany jest teraz jeszcze solarami, a zimą można skorzystać z płaszcza wodnego zamontowanego w kominku.
Witam szukam kotła na holz gaz mam kocioł na węgiel i drewno 24kw ale potrzebuje na drewno.
Proszę o kontakt telefoniczny mój numer telefonu t01023701
Też zastanawiałem się nad kotłem Atmosa, ale przy dzisiejszych cenach gazu nie opłaca mi się szarpać w drewnem w celu oszczędności rzędu 300-400zł.
W woli sprostowania faktów…
Od kiedy Atmos produkuje „PIECE” zgazowujące drewno? Nawet na fachowych forach można często się spotkać z nazewnictwem „Piec”
Piec jest to urządzenie, które energię ze spalonego drzewa, węgla przekazuje otoczeniu przez promieniowanie, a kocioł oddaje ciepło do czynnika jakim jest woda kotłowa.