Archimedes, Filon z Bizancjum i inni
Czyli ciąg dalszy „Fascynacji i fanaberii”
Witajcie
Archimedes, matematyk, fizyk, mechanik, astronom, wynalazca i filozof. Twórca machin wojennych. Wynalazca przenośnika śrubowego, nazwanego później jego imieniem, przypisuje mu się wynalezienie kół zębatych kołowrotu, korby i innych maszyn prostych. Do niego należy stwierdzenie „Dajcie mi punkt podparcia, a poruszę Ziemię” Geniusz z III w p.n.e, jeden z tych, co pchają Świat do przodu.
Filon z Bizancjum, grecki pisarz, inżynier i wynalazca, też żyjący w III w p.n.e, przypisuje mu się wynalezienie katapulty, termometru i koła wodnego.
James Watt, szkocki inżynier i wynalazca, żyjący w XVIII w. Wynalazł między innymi maszynę parową, która to zapoczątkowała rewolucję przemysłową. Stworzył do tej maszyny słynny regulator prędkości obrotowej, nazwany później regulatorem Watta.
Izaak Newton, genialny angielski fizyk, matematyk, astronom i filozof z XVII w, odkrywca prawa grawitacji.
Cóż oni mają wspólnego z forum stolarskim?
Otóż ich wynalazki i odkrycia znalazły zastosowanie w kolejnej skomplikowanej, precyzyjnej, niezwykle pracochłonnej i całkowicie bezużytecznej maszynie na kulki szklane, której budowę po dwóch miesiącach pracy skończyłem i przeprowadziłem pierwsze próby.
https://www.youtube.com/watch?v=t63pPEO2_wE
Maszyna ma 150 cm wysokości, 57 cm średnicy u podstawy, 3 systemy transportu kulek do góry, wszystkie napędzane korbą na środkowej osi:
3 metrowy łańcuch z czerpakami, śruba Archimedesa o długości 1 metra i 57 centymetrowa wieża z ruchomymi rampami.
W dół kulki zjeżdżają grawitacyjnie, kilkoma drogami, poprzez rozdzielacz flip – flop, dwa miksery, a na końcu poruszając koło wodne. Maszyna zawiera 400 kulek o średnicy 16 mm.
Całość zbudowana z 760 elementów ( nie licząc śrub i wkrętów), w tym jest 11 drewnianych kół zębatych. Materiałem jest jesion, buk, dwie odmiany dębu, sklejka, wały stalowe, łożyska kulkowe. Do wykonania części wykorzystałem wszystkie pozostałe moje drewniane obrabiarki: tokarkę, szlifierki bębnową i tarczową, piłę taśmową, frezarki, Pantorouter, a także grubościówkę, strug i narzędzia ręczne, gdyż obróbki ręcznej było bardzo dużo.
Jest to prawdopodobnie druga taka maszyna na świecie. Pierwowzór zbudowany przez Paula Grundbachera pod nazwą „ Archimedes” znajduje się w Szwajcarii. Ja swoją maszynę” Archimedes2” zbudowałem na podstawie dwóch zdjęć i filmiku z Internetu. W stosunku do pierwowzoru wprowadziłem zmiany w dolnej części maszyny: zamiast dolnej śruby Archimedesa jest wieża z ruchomych ramp ( też pomysłu Paula) oraz zmieniłem część torów do zjazdu kulek. Zbudowałem dwa miksery, rozdzielacz „Flip-flop” i koło wodne, do budowy którego inspiracją było koło wodne do napędu młota kowalskiego z XVII w ze Skansenu Maszyn Parowych w Tarnowskich Górach.
Zdjęcie koła wodnego, znalezione w Internecie inne nasze zabytki przemysłowe, skanseny, a także lektura wydawnictwa „ Ciesielstwo Polskie”, którą otrzymałem jako wyróżnienie od założycieli portalu „Dom i Drewno”, podsunęło mi kilka pomysłów na następne maszyny na kulki z naszymi rodzimymi akcentami, które być może zbuduję.
Tylko gdzie ja je będę trzymał, chyba trzeba będzie przemeblować dom.
P.S
Uprzedzając ewentualne wątpliwości informuję, że Paul Grunbacher cieszy się, że jego projekty są inspiracją dla innych.
Ryszard Grenda
amigorg
Amigorg-czy Ryśku jeśli można ? jak dla mnie to nie tylko mistrzostwo Polski ale i Świata. Ciekawi mnie czy taki był Twój pierwotny zamysł cz zmieniałeś go w trakcie realizacji.
Pozdrawiam i jestem pełen podziwu (podziw pozostał po maszynach typu sam a teraz urósł do giga rozmiarów)
Pracuję najczęściej bez dokumentacji. Mam ogólny zarys celu, po drodze rodzą się nowe pomysły, częściowo realizacja zależy od materiału jakim dysponuję, albo uznam, że nowy pomysł jest lepszy niż poprzedni. Tak było w tym przypadku. Wiedziałem, że wprowadzę zmiany, ale wprowadzałem je niejako po drodze, gdyż konstrukcja jest przestrzenna, złożona.
Witam.
Wspaniała konstrukcja, gratulacje.
Szukam producenta.
Zygmunt
602 532 805
Страхотна машина! Може да се играе на тото! А също да се събира жито в Града на слънцето ! Можеш да го построиш ;успех! Поздрави: Красимира Киткиевич
Amigorg, chyle czola bo Twoja konstrukcja robi wrazenie.
Ale zaraz nasuwa mi sie pytanie czy ta maszyna sluzy do czegos wiecej niz transport kulek?. Dla dzieci taki model to niezla bomba edukacyjna.
Ile godzin, dni, tygodni, miesiecy zajal Ci ten projekt? O koszty nie pytam bo przy takim zapale koszty sie pewnie nie licza.
Andrew, благодаря ти за коментара, може да се използва машина за преобразуване прогнозира време между Полша и България.
Amciek, dzięki za komentarz, jak przeczytasz uważnie artykuł znajdziesz odpowiedzi na swoje pytania, koszty materiałów pewnie mniej od 200 zł; trochę sklejki, łożyska, kulki, lakier. Drewno, to klejone resztki z innych prac.
Pozdrawiam
Niesamowita maszynka, chciałbym zobaczyć na żywo jak pracuje! Gratulacje wykonania tak olbrzymiego i precyzyjnie złożonego projektu! Chylę czoła!
Witam maszyna super ale widzę pewną niedoskonałość w postaci zahaczającego się o element konstrukcji łańcucha widać to w 1:16 i dlatego maszyna nie pracuje płynnie.
Uwaga słuszna, wykonałem dwa ślizgi, inne niedoskonałości też wyłapuję i na bieżąco usuwam – ma być płynnie. Jest trudniej tyle mechanizmów zsynchronizować niż myślałem, ale przy Waszej pomocy na pewno się uda.