Fascynacje czy fanaberie?

Istnieje odwieczne pytanie…

czy robić rzeczy użyteczne czy takie, które chodzą po głowie a nie są do niczego potrzebne. Można sprawę rozpatrywać z różnych punktów widzenia i zrobić z tego niezłą i długa rozprawkę. Ale jak się jest na emeryturze tak jak ja odpowiedź jest dość prosta – na szczęście nie muszę niczego wybierać i tego dylematu rozstrzygać, robię i jedno i drugie. W mojej galerii możecie zobaczyć wykonane przeze mnie rzeczy użyteczne jak maszyny, przyrządy, urządzenia, meble a także  inne w tym maszynę na kulki szklane, urządzenie skomplikowane, precyzyjne i uroczo bezużyteczne ( określenie to bardzo spodobało się jednemu z członków forum Domidrewno).

Maszyny na kulki, oto moja fascynacja i fanaberia, myślę o tym, układam w głowie, szukam inspiracji i buduję. Jedną z nich już działającą możecie obejrzeć na zdjęciach i krótkim filmiku, pracuję nad kolejnymi dwoma, Jak będą gotowe, to je przedstawię. Nie jestem sam wręcz przeciwnie – wpisałem dzisiaj w wyszukiwarkę hasło „marble machines” i przeglądarka zwróciła kilka milionów wpisów. Tylko na You Tube istnieje olbrzymia ilość filmików. Są wykonywane z przeróżnych materiałów, napędzane ręcznie ale też silniczkami elektrycznymi, są tysiące wzorów i rozwiązań. Nie znalazłem dotychczas filmów i opisów z Polski ale przecież nikt nie jest w stanie przejrzeć wszystkiego. W każdym razie inspiracją dla mnie były artykuły Matthiasa Wandela na portalu woodgears.ca ale prawdziwym „dopalaczem” stały się prace Paula Grundbachera ( projektant i designer za Szwajcarii) prezentowane na wspomnianym portalu, była także migawka w TVP  w Teleekspresie parę tygodni temu.

Praca nad tymi maszynkami ma także aspekt edukacyjny i praktyczny – doskonali technikę, uruchamia wyobraźnię i kreatywność. Trzeba wykonać dziesiątki a czasami setki różnych detali, nieustannie je przymierzać i testować – najczęściej przecież  wykonuje się je bez żadnych planów i rysunków. Ja używam wszystkich maszyn, które wcześniej zrobiłem. Na zdjęciach pokazuję kilkanaście różnych elementów dla przykładu.

Kulki mają średnicę ok. 16 mm. Dno skrzyni nachylone jest w kierunku dolnego koła zębatego, kulki wtaczają się do otworów w kole (otwory są nachylone ok. 12 stopni do tylnej ściany koła), obrót korby w prawo obraca dolne koło w lewo, w górnym położeniu kulki wyrzucane są na rampę, skąd staczają się do górnego koła, które obraca się w prawo i zabiera kulki na górna rampę – tam staczają się do rozdzielacza lewo-prawo, dalej do misek z otworami i grawitacyjnie losowo w dół pięcioma drogami: z lewej miski na system ramp lub w dól uderzając w dzwonek rowerowy. Z prawej miski trzema drogami: do spirali, na ksylofon bądź w dół na „stuck box”. Szósta droga, to tor bezpośrednio z pierwszej rampy – opuszcza kulki nadmiarowe.
Wymiary: 55 x35 x 47 cm. Materiał: Jesion, dąb, buk i sklejka

Zapraszam do oglądania 

 

Amigorg.

Link do programu użytecznego przy projektowaniu przekładni i kół zębatych widocznych na zdjęciach: http://woodgears.ca/gear_cutting/template.html

 • 1-DSCN0205
 • domidrewo_wooden_marbles_1
 • domidrewo_wooden_marbles_2
 • domidrewo_wooden_marbles_3
 • domidrewo_wooden_marbles_4
 • domidrewo_wooden_marbles_5
 • domidrewo_wooden_marbles_6
 • domidrewo_wooden_marbles_7
 • domidrewo_wooden_marbles_8
 • domidrewo_wooden_marbles_9
 • domidrewo_wooden_marbles_10
 • domidrewo_wooden_marbles_11
 • domidrewo_wooden_marbles_12
 • domidrewo_wooden_marbles_13
 • domidrewo_wooden_marbles_14
 • domidrewo_wooden_marbles_15

Comments

comments

Opublikowano na by JarekO Opublikowano w video

11 Odpowiedzi na Fascynacje czy fanaberie?

 1. Przemek

  No ładne cacko 😉 Podziwiam precyzję i pomysł wykonania. Do tego wykonane na maszynach też własnego wykonania! Drewniana taśmówka! Niesamowite!

 2. Robert

  Matthias Wandel jest niesamowity. Nie tylko buduje takie zabawne urządzenia, ale także maszyny i to w całości z drewna. Jednym słowem potrafi wykorzystać ten naturalny materiał na wszystkie możliwe sposoby.

 3. Grzegorz

  No, no Jarku czekamy na takie cacko w twoim wykonaniu. Muszę przyznać, że już widziałem takie zabawki u anglojęzycznych stolarzy. Czekam na tą realizacje.

 4. Lidka

  Chylę czoła przed naszym autorem 🙂

 5. POLA

  POZYTYWNIE ZAKRĘCONY CZŁOWIEKU SZacunek!!!!wielki szacunek!i…..jeszcze coś…moje ulubione kolory:żółty i zielony….super

 6. hesus1357

  Bitch please, wystarczy kulki zastąpić ludźmi w kulach wodnych i mamy park rozrywki 😀

 7. Marcin

  Łał tego jeszcze niewidziałem

 8. Dejavu Janus

  czy to przypadkiem nie jest Matthias Wandel – woodgears.ca?

 9. amigorg

  Matthias Wandel jest moim „guru”, tak jak wspominam w artykule. Zresztą nie tylko w temacie Marble machines, na jego portalu już wielokrotnie prezentowałem swoje różne maszyny z drewna (Richard). Także ta maszynka na kulki została zaprezentowana na jego profilu Facebooka. Polecam także portal Johna Hejsza http://www.ibuildit.ca/ gdzie jest mnóstwo porad. JarekO – nasz gospodarz staje się moim guru w Polsce ale z innych powodów. Pozdrawiam

  • JarekO

   Dziękuję bardzo… postaram się nie zawieść Cie w tym co robimy 🙂

 10. sirlothar1

  Matthias Wandel jest ok 😉

Skomentuj

Please note: JavaScript is required to post comments.