214. Mobilna warsztatowa podstawa cz. 1

Specjalnie…

 

 

…na życzenie widzów – bez muzyczek, bez przyspieszeń i z komentarzem 🙂

Na JUŻ potrzebna jest w warsztacie mocna podstawa do umieszczenia na niej budowanej frezarki CNC. Chwila z ołówkiem w ręku i… reszta już w warsztacie 🙂 Tym razem celowo bez projektu, zobaczycie sami co wymyśliłem 😉 Zapraszam na film!

Comments

comments

Opublikowano na by JarekO Opublikowano w Realizacja, video

19 Odpowiedzi na 214. Mobilna warsztatowa podstawa cz. 1

 1. TengzXaHTep

  Это уже было на канале =)

 2. ivan ivanov

  ХОТИТЕ КУПИТЬ ВОЛГУ ТОЖЕ — АВИТО . РУ

 3. Jarek Ostaszewski
  • tomekz

   Co do sposobu pracy to:
   lepiej jest czopy zaciąć najpierw w wzdłuż , a dopiero je odsadzić w poprzek .
   Zacięcie grubości czopa dokładniej zrobisz np. na frezarce dolnowrzecionowej piłą ( płasko od stołu ) niż na pile taśmowej ( ucieka taśma na boki )
   Frezując gniazda do czopów , spróbuj wpierw robić otwory obok siebie ( bardzo blisko , wręcz zachodzące na siebie ) a potem wybrać przesuwając od boku do boku .
   Chciałeś zapewne pokazać pracę specjalnym dłutem do robienia prostego gniazda , ale zazwyczaj się tego nie stosuje i zostawia zaokrąglone

   Pozdrawiam Tomekz

   • JarekO

    Witamy tomkaz 🙂 Wróciłeś 🙂

    1. kolejność – a uzasadnisz to jakoś, dlaczego najpierw wzdłuż?

    2. zgodzę się że czyściej będzie na frezarce, ale nie zgodzę się z pływaniem taśmy. Robiłem kiedyś specjalnie testy dla siebie i przy max wysokości można 1mm obłogi robić. Oczywiście ostra taśma, dokładne ustawienie maszyny i sporo cierpliwości 😉

    3. wiertła oscylacyjne, które używam tną bokiem, są właśnie dedykowane do frezowania, a nie wiercenia. Jak bym wcisnął je w materiał na siłę (pewnie by się dało), to urobek by nie wyszedł i pewnie bym je przepalił. Tam nie ma spiralnej krawędzi (jak wiertło) tylko 2 krawędzie tnące.

    4. zaokrąglone gniazda zostawia się ponieważ? Chodzi tylko o stratę czasu na dłutowanie? Jeśli tak – DiD czasu nie liczy na realizacje 😉 W kolejnych gniazdach używałem 16mm grubasa, dłuta typowego do gniazd i też dobrze wychodziło. Może nawet i lepiej niż tym kątowym. Ważne żeby było gniazdo prostokątne 😉

    • tomekz

     Jarku nie wróciłem – bo jestem cały czas.
     Uwagi z mojej praktyki :

     AD.1 Grubość czopa robimy pod wymiar gniazda i tego nie zmienimy , zaś jego długość nie koniecznie i może być ona dłuższa ( np. . na jego końcu można sprawdzić czy zrobiliśmy właściwa grubość , jeśli tak zacinamy głębiej )
     Gdy np. elementy na krawędzi mają uskoki ( profil ) to łatwiej jest dopasować odsadzenie , mając zaciętą grubość czopa .
     Można też odsadzić element z jednego końca i od tej bazy odsadzić drugi koniec ( najdokładniejsze ) a czopy mogą być dłuższe które po złożeniu np. ramy odetniemy wg profilu krawędzi zewnętrznej .
     Robiąc większą ilość np. . ram można jedną złożyć wstępnie i sprawdzić czy ma właściwy wymiar , i zrobić korektę odsadzania .
     Jeśli wcześniej zrobimy zacięcie odsadzające to przy zacinaniu grubości czopa np. . na frezarce dolnowrzecionowej odcięty klocek dostaje się na piłę ( lub pod piłę i blat maszyny ) a jest to bardzo niebezpieczne .
     AD2.
     Na pilarce taśmowej element prowadzony jest wąską krawędzią po stole ( a jak ma profil ? ) i ręka może się odchylić , na frezarce element prowadzony jest na szerokiej płaszczyżnie ( wąska może być nawet skośna )
     AD3. Jak masz taki frez to jest wszystko ok.
     AD4.Nie ucz drugich nie szanować czasu .
     Dlaczego blat piły np. widiowej między zębami jest ostrzony półokrągło a nie na ostro ( ^ ). Może to jest jeden ze sposobów zostawiania gniazda zaokrąglonego , a po drugie ono zostało już zrobione na gotowo przez frez .Co innego gdyby dłutowane było całe dłutem .

     Wybór metody pracy należy do Ciebie

 4. Paweł 46

  To lubię, praca w sośnie i konkretne gabaryty 🙂

 5. menel22341

  Bardzo fajny film 🙂

 6. Kasproo Ma

  24:09 Ajjjjjj!!! 🙂 Super film. Można patrzeć godzinami na obróbkę drewna.

 7. Lidka

  Ajjjj!! – bezcenne 🙂

 8. wojtek

  Jarku fajny film czekam na druga czesc no i oczywiscie najwazniejsze testy calosci co dozaokraglonego czopa to tomekz ma troche racji frez robi na gotowo a wytrzymalosc ta sama ale technika dowolna pozdro

 9. Marcin Rymuszka

  po co ci okulary ochronne skoro trzymasz je nad daszkiem czapki

  • Piotr

   Czapka też potrzebuje ochrony 🙂 HeHe

   Filmik bardzo fajny. Nie mogę się doczekać ukończenia całej frezarki cnc.

 10. Peter Domaradzki

  To lubię 🙂 Dużo bardziej niż te ostatnie przyspieszone filmy z muzyczką i napisami. Tu widać żywego człowieka i niemal czuć ten zapach sosny. Aż się chce wziąć dłuto do ręki!

  • Lidka

   Jarka po powrocie z warsztatu było czuć „żywą” sosną 🙂 A ja mam dużą porcję świeżutkich, pachnących wiórków do rozpalania 🙂

 11. queenex klaudini

  gdzie można kupić tą paletkę naked? 🙂

 12. ElvisekTV kanałPL

  mam 13 kart z left4dead2 payday the heist i magicka i nie moge ich sprzedać bo trzeba coś kupić na steam:(

 13. Krystian Dobek

  co moze byc przyczyna przy heblowaniu desek ze powstaja tzw. żyłki na materiale i to bardzo szpeci deski??

 14. Janusz Zsunaj

  witam i podziwiam pomyslowosc i wyposarzenie warsztatu – pozdrawiam

Skomentuj

Please note: JavaScript is required to post comments.