138. Instalacja odciągowa w warsztacie Domidrewno

Koniec kolejnej pracy!

 

 

Dziś postaram się zakończyć pracę nad systemem odciągowym w naszym warsztacie, a następnie omówię co, jak i dlaczego 🙂 Cały system już pracuje i wydaję się, że jest to naprawdę optymalne rozwiązanie. Zapraszam na film!

Comments

comments

Opublikowano na by JarekO Opublikowano w Realizacja, video

22 Odpowiedzi na 138. Instalacja odciągowa w warsztacie Domidrewno

 1. goodway86

  Jarku kalpy do odcinania dopływu powietrza zrób na pilota 😀 fajne! :)pozdro

 2. Damian

  chce się dowiedzieć czy te świetlówki zżerają dużo energi

 3. Damian

  troche nie wypada pytać ale gdzie ty pracujesz że masz tyle pieniędzy na ten cały sprzęt :)?

 4. łukasz pukaluk

  naprawdę dobrze wytłumaczone fajna robota.

 5. Lidka

  A jak teraz będzie czyściutko 🙂

 6. milos SK

  Fajne to jest naprawde…ja mam zrobione z pcv rur no przycongaja pyl nie su antistaticzne:( muszie przerobyc jak mas ty..
  p.s. kto duzo pracuje ten ma duzo pieniedzy nie Jarku?? 🙂

 7. mily68

  Nie chodzi o dużo tylko za ile 🙂

 8. Tomekz

  Miałeś jakieś wyliczenia tej instalacji? Jak ona zdaje egzamin ? Wszystkie średnice jednakowe z główną magistralą , więc konieczność pilnowania zamknięcia zasuw maszyn nie pracujących.

 9. Bartek

  Ja bym te rozgałęzienia zrobił na 2 strony i jedno zaślepił zawsze to problem z głowy w razie pojawienia się nowych obrabiarek w warsztacie POZDRAWIAM

 10. Marek Zloto

  miała być muzyczka na początku… a tu nima… i zal 😛 pozdrawiam

 11. Adam Grochowski

  Instalacja z wyglądu fajna i pewnie sprawnie działająca… ale czy bezpieczna raczej nie… Dlaczego…? Nie widziałem na filmie żadnych połączeń wyrównawczych, a raczej powinny być co jakiś odcinek podłączone bo mamy tu różne materiały: stal nierdzewną, plastik, pcv i pyły powstałe podczas obróbki drewna same strużyny może nie są niebezpieczne ale suche pyły powstałe podczas szlifowania mogą zapalić się w pewnym stężeniu, nawet od zwykłej iskry – ładunku elektrycznego i mamy za free małe bum…

 12. PIETIA

  Fajna profesjonalna instalacja. W ramach wyjaśnienia trójnik w poziomie ponieważ w pionie podczas pracy urządzenia na wprost trójnika, wióry mogły by spadać na dół i zapchać przewód. Pozdrawiam

 13. oktanmb

  Ciekawie wykonane, ale właśnie zastanawia mnie to rozgalezienie wykonane z pcv jak wiadomo z tym materiałem łatwo o iskre, co przy tego typu instalacjach staje się niebezpieczne

 14. Adam Gołuszko

  Tak duże stężenia w odciągu stolarskim nigdy nie powstają (maszyny nie nadążą), a wyładowania w tak małych przekrojach, o ile w ogóle powstaną, nie mają wystarczającej energii do zapłonu pyłów.

 15. Majsterkowo

  Aż się prosi, żeby dorobić jeszcze automatyczne otwieranie i zamykanie klap przy urządzeniach 😀 Wtedy by to był już w 100% pełen automat.

 16. Kuba Kubooo

  Myślę że gdyby kolanko było w pionie a nie poziomie to wióry lecące odciągiem spadały by częściowo po prostu w dół do nieaktywnej w danym momencie odnogi – analogicznie do tego co się dzieje wewnątrz maszyny odciągającej, gdzie wióry spadają do worka :DZastanawia mnie czy nie łatwiej było wykonać całą instalacje z rur pcv? Zakładam że chodzi głównie o estetykę i niechęć do plastiku xD?

 17. amigorg

  Głównie chodzi o ładunki elektryczne wytwarzające się przez tarcie wiórów i powietrza w rurach PCV, co z kolei wymaga instalacji przewodów uziemiających wzdłuż rurociągów. Ładunki mogą wywołać iskrę, a pył drzewny z powietrzem w odpowiednim stężeniu może być niebezpieczny.

 18. mnich

  taki porządek a piły od taśmówki wiszą na silniku gdzie tu bhp ?

 19. elwer1990

  Super porady, a gdzie piecyk koza z odcinka 89? Masz już tam centralne?Pozdrawiam

  • JarekO

   Jak jest ciepło – koza się pasie na dworze 😉

 20. Blud

  Jarku, proszę napisz mi czy te zasuwy się sprawdzają, czy ich budowa jest przemyślana ?
  Mam zasuwę na podobnej zasadzie, ale plastikową, więc grubość zasuwy jest większa i przez to przy frezarce (tam jest zamontowana) zapycha się gniazdo i nie można domknąć zasuwy przez wpadające wióry w gniazdo.
  Jak to jest przy tych z cienkiej blachy ?

  • JarekO

   Działają bez problemu do dziś, ciągle nimi wachluję i nic się nie dzieje złego. Jak zamknę wszystkie to się robi spore podciśnienie w instalacji 😉

Skomentuj

Please note: JavaScript is required to post comments.