070. Drewniany szablon do wczepów na jaskółczy ogon

Dziś wykonam…

niezawodny i genialny w swojej prostocie szablon do rysowania wczepów na jaskółczy ogon. Tu ukłony należą się dla Pana Paula Seller’sa ponieważ to On jest autorem tego „pomocnika”. Do jego wykonania potrzeba dużej precyzji. Mój szablon wyszedł mi idealnie za… trzecim razem 😉

Zapraszamy Was na film!

Comments

comments

Opublikowano na by JarekO Opublikowano w video

7 Odpowiedzi na 070. Drewniany szablon do wczepów na jaskółczy ogon

 1. Andrzej - Amatorski Warsztat Domowy

  Drobne narzędzie, pokazujące bardzo dobrze kunszt pracy. Zacząłem rozumieć, do czego służą bardzo dokładne narzędzia do trasowania.
  Co do wyznaczenia konta 1/7, nie trzeba mieć do tego calówki. Wystarczy wyznaczyć dwa wymiary w tej samej proporcji, na przykład 1cm/7cm, 1,5cm/10,5cm; 2cm/14cm.

  Pozdawiam
  — Andrzej

  • JarekO

   Co to 1/7″ – to pokazałem to specjalnie bo wszystkie szablony które znalazłem operują własnie takimi zapisami. Sam nie wiedziałem do czego to przypiąć, aż do momentu jak trafiłem na te wyjaśnienie 😉 Z tego co widziałem to są różne stosowane 1/5, 1/7 i 1/8″ pewnie w zależności od rodzaju materiału i jego grubości.

   • Andrzej - Amatorski Warsztat Domowy

    1/7 i inne to jest po prostu proporcja boków trójkąta. Z trygonometrii wynika, że jak zmierzysz dowolne wymiary w tej proporcji – kąt będzie zachowany.

    — Andrzej

 2. piotrek

  bardzo ciekawy film i temat na pewno skorzystam bo czeka na minie kilka szuflad do zrobienia do mojego kąta warsztatowego pozdrawiam – piotrek

 3. Amciek

  Jarku,
  Czy masz moze jakis szkic z wymiarami tego przyrzadziku?

 4. Krzyś

  Podanie stosunku dwóch boków trójkąta jest jednym z alternatywnych sposobów opisania miary kąta. Zalecana wielkość tego kąta przy wykonywaniu wczepów na „jaskółczy ogon” jest zależna od twardości drewna w jakim złącze jest wykonywane. Ogólnie stosuje się kąty od 1:5 (78,5*) dla drewna miękkiego, poprzez 1:6 (80,5*) do 1:8 (82,9*) dla drewna twardego. Gdzieś widziałem film, w którym autor stosował kąt 1:4 (76*). Wyznaczenia miary kąta można dokonać w sposób praktyczny, „na piechotę”, jak pokazano na filmie lub „rozwiązać” trójkąt prostokątny, co wydaje mi się prostsze.

 5. Mateusz

  Witam W filmie wspomnil pan o szablonach do kupienia gdzie miozna tak owe kupic ijezeli mozna prosze o podanie linku do sklepu dziekuje .Ps. wspaniale wykonanie

Skomentuj

Please note: JavaScript is required to post comments.