069. Był Mickiewicz w Śmiełowie i my tam byliśmy…

Do roku 1784 Śmiełów

był częścią dóbr żerkowskich i dzielił ich losy. W 1784 roku wydzielony majątek śmiełowski nabył Andrzej Gorzeński (ur.?–zm.1821) – regent grodzki poznański. Na zamówienie nowego właściciela wybitny architekt wojskowy, generał major Stanisław Zawadzki (1743-1806) postawił tu w 1797 roku pałac i zespół budynków gospodarczych – jedną z najświetniejszych siedzib polskiego klasycyzmu. 

Śmiełów leżący nad granicą zaborów, był miejscem przerzutu ochotników do powstania listopadowego. W połowie sierpnia 1831 r. do Śmiełowa przybył Adam Mickiewicz postanowieniem przekroczenia granicznej Prosny i udziału w powstaniu. Stacjonujący oddział wojsk pruskich w Śmiełowie udaremnił poecie przedostanie się do Królestwa polskiego. Wróciwszy do Śmiełowa pozostał tu około trzech tygodni. W tym czasie dotarła do niego wiadomość o kapitulacji Warszawy, która nastąpiła 7 września. Wiąże się z tym opowieść o drzewku dębowym, które posadził w parku wygłaszając jednocześnie sentencję o odrodzeniu Polski. Znane jako „dąb Mickiewicza”, drzewo to otaczane czcią rosło do lat dwudziestych XX wieku.

Obecnie Śmiełów to wieś położona niedaleko domu Lidki  i Jarka i tego się trzymajmy 🙂 

 

Zapraszamy Was na film!

 

 

 

 

Comments

comments

Opublikowano na by JarekO Opublikowano w video

5 Odpowiedzi na 069. Był Mickiewicz w Śmiełowie i my tam byliśmy…

 1. POLA

  I ja tam byłam….miód i wino piłam!….miejsce prześliczne!warte podziwu! można powiedzieć za Kochanowskim,ale o dębie….gościu!siądż pod mym liściem,a odpocznij sobie….a potem…w Pałacyku…zjedz lody dla ochłody!Pozdrowienia dla Ekipy z Lasu!

 2. slaweks

  Czy po waszej wizycie z Zosi coś jeszcze zostało? 🙂

  • JarekO

   To były trzaski w mikrofonie 😉 nie wiem o czym mówisz hehe

   • slaweks

    widząc takich 2 partyzantów ciężko uwierzyć w te trzaski 😀
    No ale jak nie widziałem to i nie słyszałem 😉
    pozdrawiam…

 3. piotrek

  Bardzo urokliwe miejsce macie w swojej okolicy no i piękny drzewostan w pałacowym parku . W moim miesicie TARNÓW woj. małopolski jest mapa drzew pomników przyrody . Wczoraj zrobiłem zdjęcie jednego z nich to chyba PLATAN KLONOLISTNY właśnie zrzucił starą korę i cały pień i konary są jasno żółtawooliwkowe wspaniały widok jak pod drzewem leży stara kora a drzewo ma taką piękną barwę . Pozdrawiam Piotrek .

Skomentuj

Please note: JavaScript is required to post comments.