Dziś 19 marca!

To, że Święty Józef był cieślą to pewnie większość katolików wie, ale czy wiecie, że został patronem stolarzy, cieśli, kołodziei i rzemieślników?

Tak, właśnie dzisiaj 19 marca przypada święto rzemieślników związanych z obróbką drewna. Dlaczego? Bo ich patronem jest św. Józef i to Jego święto w tym dniu właśnie obchodzimy.

Na Śląsku jest miejscowość Stolarzowice – czyżby stolica stolarzy? Tego nie ustalono. W XIX wieku gmina Stolarzowice używała pieczęci, na której widać pracującego stolarza.

W historii w miarę pamiętanej było kilka warsztatów. Najbardziej chyba znanym był warsztat pana Józefa Sczesnego założony w Stolarzowicach w 1928 roku. Pan Sczesny został zamordowany przez rosyjskich żołnierzy 28 stycznia 1945 roku więc po jego śmierci był jakiś czas prowadzony przez jego żonę, później przez syna Gerarda, a następnie drugiego syna Wernera. Z tego warsztatu wyszło sporo fachowców. Dziś niestety już nie istnieje. Był warsztat pana Pośpiecha, też już nie istniejący. Warsztat Wernera Kensego, również go nie ma. Był bardzo duży zakład meblowy w „Domu Ludowym” którego właścicielem był pan Lisowski. A warsztat pana Dylla na Osiedlu? Też nie istnieje.  Było jeszcze kilka mniejszych warsztatów, ale o tych nie ma wielu informacji.

Może nie trzeba szukać stolicy stolarzy, ale po prostu świętować dzisiaj razem z Józefem i innymi stolarzami, cieślami i rzeźbiarzami …

Udanego Dnia Stolarza życzy Dom i Drewno!

Opublikowano na by JarekO Opublikowano w Blog

4 Odpowiedzi na Dziś 19 marca!

 1. POLA

  Tak się składa,że św.Józef,patron rzemieślników,jest mi bliską postacią…..ale o Stolarzowicach słyszę=czytam po raz pierwszy.Dzięki za ciekawostkę!Pozdrawiam

 2. Sebastian

  czyli rozumiem że dziś nie pracujemy:)w drewnie:)

 3. dreluks- lukasz

  Ciekawa informacja Jarku 😉 Dobrego Świętowania w drewnie 😀

  pozdrawiam
  Dreluks

 4. piotr

  Bardzo ciekawa informacje ja też uważam że historia lokalna jest zaniedbywana i ginie w morzu wiadomości codziennych.dzięki za tą wzmiankę.Ten zestaw narzędzi na zdjęciu to początek jakiejś większej kolekcji.Pozdrawiam PIOTREK.

Skomentuj

Please note: JavaScript is required to post comments.