Projekt pomocnika do pracy z ośnikiem – tzw. kobylicy

Dziś kolejny projekt konkursowy.

Tym razem jest to projekt Bartosz Pełdiaka. Poniżej część listu i oczywiście rysunki. Dziękujemy, jest na liście do wykonania 🙂

„…W związku z takim podejściem do tematu stolarki, miałem szansę nabyć wiedzę oraz doświadczenie o sposobach obróbki drewna, zdecydowanie różniących się od współczesnych. Idąc dalej tym tropem – moją propozycją  jest projekt urządzenia, które usztywnia materiał pod obróbkę ośnikiem.

Niby nic takiego, a jednak urządzenie pod kątem historycznym musiało zastąpić współczesne imadło stolarskie, które – jak wiemy – ułatwia konkretne i szybkie usztywnienie obrabianego materiału.

Łącząc prostotę wykonania tego urządzenia i jego przydatność widzimy, że warto zastanowić się nad jego posiadaniem. Z resztą jego samodzielne wykonanie z pewnością dostarczy nam wiele satysfakcji. Nie mówiąc już o zaoszczędzonych pieniądzach.

Można zaryzykować stwierdzeniem, iż podobny projekt  nie pojawił się dotąd w produkcji „taśmowej”. Z drugiej zaś strony w sieci krążą filmy, na których widoczny jest wzór podobnego urządzenia wykonanego przez nielicznych.

Mój pomysł może przez to tracić na oryginalności, lecz patrząc na minimalny dostęp do materiałów filmowych i teoretycznych w tym temacie, chciałbym dzięki Państwu i takiemu projektowi jak ten, przekazać część wiedzy osobom odwiedzającym portal, które w mniej lub bardziej zaawansowany sposób zajmują się stolarstwem, ponieważ narzędzie jakim jest ośnik, jest nadal często spotykane w podstawowym wyposażeniu warsztatu stolarskiego.

Wiedza, jaką mogliby Państwo przekazać, nie dotyczyłaby jedynie fizycznego projektu, lecz – co za tym idzie – samego ośnika, pod który owe urządzenie jest tworzone. Pomyślałem, że omówienie tego wykorzystywanego już od wieków narzędzia, jego typów, zastosowań, technik użytkowania jak i ostrzenia będzie idealnym uzupełnieniem projektu.”

 

 

Comments

comments

Opublikowano na by JarekO Opublikowano w artykuły

7 Odpowiedzi na Projekt pomocnika do pracy z ośnikiem – tzw. kobylicy

 1. Damian

  to jakiś konkurs jest

 2. Damian

  musiał posiedzieć przy kompie żeby zrobić taki projekt

 3. Patrycjusz

  Ciekawe jak się na tym pracuje 😀

 4. Łukasz Deska

  Interesujący projekt 😀 Czekam na realizację 😉

 5. newum

  Widziałem coś takiego w jakimś muzeum, ale nie raczyli opisać jak się tego ongiś używało. Z niecierpliwością czekam na realizację (i ewentualnie jakieś przykłady praktycznych zastosowań w obecnych realiach).

  Można by się pokusić o jakąś serię (jak ta o gatunkach drzew) pt. narzędzia retro, jakby się coś oprócz tej „kobylicy” wartego ukazania się jeszcze znalazło :]

 6. Jarek

  WITAM w moich stronach na coś takiego mówiło może jeszcze ktoś mówi kobylica .

Skomentuj

Please note: JavaScript is required to post comments.