Dziś ciekawostka…

Zapraszamy Was do wykonania takiego oto połączenia – 3 elementy (np. rama stołu i noga). Wszystkie 3 schodzą się na ucios, ostatni element klinuje dwa pierwsze. Genialne połączenie japońskie. Tutaj znajdziecie (PLIK) do SketchUp, widać tam dokładnie jak jest ono wykonane.

Poniżej natomiast znajdziecie film, gdzie William Ng dokładnie je omawia.

https://www.youtube.com/watch?v=AZ4pcEG1jqI

Całość przysłał do nas Tomasz Sychowski, któremu bardzo dziękujemy! Kto pierwszy je wykona i podeśle fotkę? 🙂

2018-05-01T18:13:34+00:00

About the Author:

12 komentarzy

  1. Andrju 13/11/2013 at 06:20 - Reply

    Bardzo ciekawe połączenia!

  2. Jakub 13/11/2013 at 23:39 - Reply

    Gdyby ktoś chciał lepiej się przyjrzeć w sketchupie jak to wygląda po złożeniu to wciskamy „k” i jest rentgen;)

  3. Pola 15/11/2013 at 09:06 - Reply

    Ciekawe!

  4. Mietek 15/11/2013 at 09:57 - Reply

    co za XXXXXXX kasuje moje wiadomości?

    edited by admin

    • JarekO 15/11/2013 at 17:18 - Reply

      Mietek – zacznij pisać na temat oraz pisz bez wulgaryzmów – wtedy posty jak wszystkich innych będą się pojawiać.

  5. mily68 15/11/2013 at 10:04 - Reply

    Mietek – nie masz ani krzty kultury. Twoja wypowiedź dobitnie świadczy o Tobie i nadaje się jedynie do kosza…

  6. amigorg 15/11/2013 at 19:32 - Reply

    Jak zwykle Japończycy muszą być inni od wszystkich. Proste, to nie jest, ale zrobić takie połączenie to dopiero satysfakcja.

  7. Robert 30/11/2013 at 20:16 - Reply

    Takie połączenia są sztuką dla sztuki w stolarstwie – ktoś mając wysoko rozwinięte umiejętności może się znudzić stosując zwykle połączenia, dlatego stosuje zaawansowane techniki połączeń. Choć takie nowoczesne one nie są bo kiedyś wymyślano takie połączenia nie mając dobrego i trwałego kleju oraz innych rzeczy pomagających trwale połączyć jakieś elementy. Według mnie europejska tradycja stolarska i ciesielska wypracowała mnóstwo bardziej praktycznych połączeń przy których nie trzeba spędzać godzin by je wykonać.

  8. Jan 26/12/2013 at 21:34 - Reply

    Witam.
    Maszyna którą wielokrotnie widziałem na filmach o drewnie jest nazywana z angielskiego „hollow chisel mortiser”. Wykonuje ona wpusty do łączenia na czopy (mortis and tenon joint), m. in. Japończyk z tego filmu ją wykorzystuje. Jak po polsku nazwać taką maszynę? Czopiarka? Wielokrotnie jest to tylko przystawka do wiertarki stołowej o taka – http://www.youtube.com/watch?v=H_gvlDp2SOE. Chciałem się zaopatrzyć w coś takiego ale nie wiem jak szukać.
    Pozdrawiam.

  9. Jan 26/12/2013 at 22:01 - Reply

    Na ebay.com mnóstwo tych przystawek, dłut z wiertłami itp. Na allegro tylko jakieś łańcuchowe, albo od razu wielkie maszyny. Jedynie coś takiego – http://www.uni-max.com.pl/zestaw-dlutujacy-square-drills/d/.
    Pozdrawiam.

    • JarekO 26/12/2013 at 22:12 - Reply

      To nie są czopiarki a dłutownice. Można też zakładać same dłuta do wiertarek poziomych, np takich: FD-250 wiertarko-dłutarka. To co pokazałeś z Unimaxa – odradzam, to nie jest do pracy.

  10. tmaniow 23/11/2014 at 17:48 - Reply

    Jestem ciekaw czy te połączenia, które widzieliśmy na filmie były wykonane przy pomocy narzędzi ręcznych czy elektrycznych