A wszystko przez Dziadka…

Parę miesięcy temu oglądałem film na Youtube z Wojciechem Cejrowskim, w którym powiedział, że jest wyuczonym cieślą. W ruch poszedł Google…trafiłem na stronę https://www.cejrowski.com/. Nie zastanawiając się zbyt długo napisałem maila i jakież było moje zdziwienie, kiedy po paru dniach otrzymałem odpowiedź. Pan Wojtek wracał właśnie na Święta Wielkanocne do Polski i obiecał poświęcić kilka chwil dla czytelników Domidrewno. W efekcie powstał wywiad pisany, na który Was serdecznie zapraszamy!

DiD: Wyuczony zawód cieśla. Skąd pomysł na taki kierunek i dlaczego akurat w Szwecji?

WC: Pracowałem w Szwecji w stadninie koni wyścigowych na stanowisku pomocnika ciesielskiego. Stopniowo wyuczyłem się zawodu i zrobiłem papiery. Dziadek nas uczył, że warto mieć konkretny fach w ręku na ciężkie czasy. A zatem każdy artysta, pracownik naukowy, urzędnik… powinien mieć też jakiś zawód… „konkretny”. No to mam. A ponieważ dziadek wspominał, że to ma być dobre „na ciężkie czasy”, więc dyplom czeladniczy broniłem z trumniarstwa. Popyt na trumny zawsze wzrasta w ciężkich czasach. Wykonałem trzy modele: jedną katolicką (wypukła, nie da się na niej porządnie ułożyć kwiatów), drugą dla protestantów (trumna płaska jak z westernów), a trzecią dla ateistów (nierówna skrzynia z nieheblowanych dech, bo skoro nie ma duszy, nie ma życia pozagrobowego, to ciało po śmierci jest śmieciem, prawda?).

DiD: Czy wiedza z tej szkoły przydała się Panu kiedykolwiek w praktyce?

WC: Stale się przydaje. Moje „Boso..” realizuję na podstawie podręcznika do geografii z mojej szkoły podstawowej. Kiedyś, nawet za komuny, szkoły były lepsze niż dzisiaj. Państwo oglądają „Boso..” i się zachwycają moim zasobem wiedzy… a to jest na prawdę tylko podstawówka, nic więcej. Każdy nastolatek dzisiaj mógłby wiedzieć to samo co ja, gdyby przerobił moje stare podręczniki. Są do kupienia w internecie.

DiD: Mógłby Pan skomentować aktualny olbrzymi deficyt w Polsce takich specyficznych zawodów jak np. cieśla (czy też kowal, szewc itp)?

WC: Wpuszcza się tani chiński szajs, pomaga się supermarketom zwalniając je z podatków a jednocześnie wprowadza się drakońskie unijne normy i w ten sposób zabija w Polsce wytwórców. My jesteśmy przeznaczeni na tanią siłę roboczą, na rynek zbytu – mamy kupować cudze wyroby i pracować w cudzych fabrykach. Mam rodzinę na wsi. Unia kazała zrobić krowom kafelki. Moja stara ciotka wykafelkowała (przymusowo) krowom w oborze, a we własnej łazience ma ściany bez kafelków i ogólnie syf, bo już jej nie starczyło na remont u siebie. Czy po to nam była Unia? Cukrownie zlikwidowane. Cukier kupujemy zagraniczny. Ryb w Bałtyku nie wolno łowić – kutry polikwidowane a ryby kupujemy z zagranicy. Elektrownie sprzedane i teraz Niemiec podwyższa ceny jak chce. Do czasu rozwalenia tego całego systemu nie mamy co liczyć na rozwój rzemiosła w Polsce. Bo rzemieślnik to jest samodzielny niezależny mały biznes i wolny człowiek, a Unia nie chce by ludzie byli wolni.

DiD: Czy jest na Ziemi jakieś szczególne miejsce do którego chciałby Pan jeszcze dotrzeć?

WC: Wiele. Ale chciałbym też polecieć na księżyc. Może zdążę. Na razie cywilne loty w kosmos są bardzo kosztowne, ale może to wszystko w miarę szybko potanieje i jeszcze polecę.

DiD: Czy podczas Pana podróży coś wyjątkowo utkwiło Panu w pamięci (pamięci wyuczonego cieśli)?

WC: Zupełnie nie wiem jak na to pytanie odpowiedzieć. Chyba go po prostu nie rozumiem.

DiD: Gratulujemy przekroczenia okrągłej liczby fanów na Facebook (100.000)! Czy nie planuje Pan autorskiego kanału na Youtube? Z pewnością byłoby to bardzo często odwiedzane miejsce w sieci przez polskich internautów.

WC: Planuję, tylko do wszystkiego trzeba mieć odpowiednich ludzi. Chcę otworzyć autoryzowany kanał WC na którym będą wszystkie odcinki „WC Kwadransa” po kolei i w całości, wszystkie „Boso..” , „Po mojemu”, wszystkie audycje radiowe.. No ale na razie nie mam człowieka, który potrafiłby mi to obsłużyć. Szuka się. Będzie Pan Bóg chciał, żebym ten kanał otworzył, to mi podeśle pracownika. 

DiD: Bardzo dziękujemy za wywiad (pierwszy, ale może nie ostatni)…a w podróż na Księżyc proszę jednak założyć jakieś kapcie 😉

2018-05-01T18:13:42+00:00

About the Author:

16 komentarzy

 1. tomekz 18/03/2013 at 17:24 - Reply

  Nie spodziewałem się takiego wywiadu w Did.

  • JarekO 18/03/2013 at 17:31 - Reply

   To dobrze, miała być niespodziewana niespodzianka 😉

 2. piotr 18/03/2013 at 18:17 - Reply

  Witam ,od kilku dni w wolnych chwilach ogladam Wasze odcinki -dom i drewno – jestem bardzo mile zaskoczony,jest to cos wiecej jak wiele lat temu Adam Slodowy w tvp.Bardzo profesionalny sposob prowadzenia i przedstawiania zagadnien warsztatowych.Pomyslow na kolejne odcinki napewno mysle ze nie braknie .Bardzo dziekuje.-Piotr

 3. JarekO 18/03/2013 at 19:30 - Reply

  Dziękujemy za miłe słowa. Pomysłów na filmy jest ogrom 😉 Czasu tylko brakuje… ale jakoś i z tym sobie poradzimy (patrz – fotka małego pomocnika na Blogu) ;)))

 4. Karol 18/03/2013 at 20:12 - Reply

  Pan Wojtek jest od wielu lat moim idolem tak więc bardzo liczę na wyżej wymieniony kanał YT.

 5. POLA 18/03/2013 at 21:02 - Reply

  Pan Wojtek ma RACJĘ!Nawet w czasie komuny szkoły uczyły.Dziś,jak wiele zapewne rodziców,jestem przerażona poziomem nauczania,okrawanym materiałem i ‚antypedagogiką”.A przecież…czym skórka za młodu nasiąknie…Panie Wojtku!Wszystkie Pańskie wypowiedzi jak zwykle SUPER CELNE.Chylę czoła i życzę zrealizowania wszystkich marzeń. A Jarek tym wywiadem sprawił mi miłą niespodziankę.

 6. Michal 19/03/2013 at 10:45 - Reply

  Pan Cejrowski zapomnial, ze sa jeszcze ludzie, ktorzy maja w dupie cene curku albo to czy mozna lowic w Baltyku, czy nie. Jedna z tych osob jestem ja, ktoremu UE byla potrzebna zeby opuscic ten pierdolony szajs jakim jest Polska, Cejrowski poszerz sobie horyzonty, az dziw bierze ze zjechales pol swiata, a Twoje poglady mieszcza sie w pudelku od zapalek.

  • Witkacy 19/03/2013 at 15:53 - Reply

   Tak tak i za gramanicą każdy ciebie szanuje i kłania się do pół pasa, bo Pan z Polski przyjechał zarobić na pięcioletnie BMW i pokazać rodzinie jaki to on nie jest zaradny.

 7. tomekz 19/03/2013 at 11:10 - Reply

  Michal
  Po co Ty jeszcze czytasz i piszesz po polsku ????

 8. POLA 19/03/2013 at 11:43 - Reply

  Krótko…Są Polacy i polacy. Na pozór delikatna różnica w pisowni……Pan Cejrowski jest Polakiem….i cenię Go właśnie za POGLĄDY

  • Waldi 16/06/2013 at 13:27 - Reply

   Ja właśnie za poglądy go nie znoszę, natomiast co do reportaży to są dosyć ciekawe

 9. BaN 19/03/2013 at 21:31 - Reply

  Wątpie żeby którykolwiek z ateistów nie będących jakims psychopatą traktował zwłoki swojej matki, bądź nawet obcego człowieka jako śmieć. Przez ten radykalizm religijny wiele Pan traci i bardzo się myli przy okazji.

  • Waldi 16/06/2013 at 13:37 - Reply

   Zgadzam się z Tobą w 100%-ach bo według niego nawet porządni ludzie ale ateiści to śmiecie najgorszego formatu natomiast najgorsze szuje, lecz katolicy to tylko błądzące owieczki

 10. del 19/03/2013 at 22:40 - Reply

  Drażni mnie Cejrowski, ale w pełni popieram jego zdanie odnośnie biurokracji unijnej i wszelkich koncesji i wymogów. Nie pozwólmy się wcisnąć w kajdany urzędników.

 11. Wojciech T 20/03/2013 at 06:48 - Reply

  Jako kontynuację do wypowiedzi mojego imiennika na temat rzemiosła podam fakt, że oczekuje się od nas Polaków płacenia podatków, składek i legalnej pracy, a przy okazji utrudnia jak może założenie i prowadzenie własnej działalności. Człowiek bez dużego zabezpieczenia finansowego nie ma szans. Nie ważne czy zarabiasz – musisz płacić. Ponad to te wszelkie wymagania jakie są nakładane na warsztat – lokalizacja, środowiskowe, bhp itd. Jak zajdziesz do urzędu to nikt nic nie wie i nikt nic nie powie, ale z kontrolą wlepić karę to pierwsi się pojawią.
  Niemniej z żoną nie opuściliśmy jeszcze naszej biednej mazurskiej krainy i chcemy sobie udowodnić, że uda nam się tu godnie przeżyć z tradycyjnego rzemiosła 🙂 Pozdrawiam wszystkich, w szczególności twórców strony. To mój pierwszy wpis i chcę przy okazji zaznaczyć, że uważam iż pojawienie się tego typu strony było potrzebne w Polsce. Dlaczego? Między innymi aby nasza rzemieślnicza rodzina traktowała się przyjacielsko i partnersko, a nie jak konkurencja którą trzeba zaj….. 😉 Miłego dnia

 12. kaziuk 16/06/2013 at 16:32 - Reply

  Panie WojciechuT trafia pan w dziesiatke-takich rzemiesnikow mam potrzeba- ktorzy po -mimo wszystkich trudnosci i rzucania wielu klod pod nogi potrafia dzierrzyc na swoim a nie szukac szczescia zagranica-pamietajmy ze w jednosci sila-tworcy tej strony robia bardzo wiele w tym kierunku za to im chwala!!!! Pozdrawiam!!!!

Leave A Comment

Polecane

Forum Domidrewno

YouTube Domidrewno

Polityka Prywatności / Cookies