Witam wszystkich cierpliwie czekających, poniżej odpowiedzi na pytanie zadane w cyklu „5 pytań do…” na które nie odpowiedzieliśmy na wizji.

Życzę miłej lektury.

 1. Proszę o poradę czym zakonserwować drewniany dom, żeby nie zmieniał koloru i był zabezpieczony przed grzybami i szkodnikami?

Z zabezpieczeniem drewna na zewnątrz niejednokrotnie natrafiamy na rożnego rodzaju problemy. Jeśli nie możemy pozwolić sobie na zastosowanie gatunków egzotycznych jako deski elewacyjnej, możemy skorzystać z zalet np. modrzewia, który jest  może nie tak bardzo dostępny jak sosna czy świerk, ale ma cechy, które pozwalają na użycie tego gatunku bez jakichkolwiek zabezpieczeń, bądź zastosowaniu jedynie oleju, który jednak będziemy musieli dość często (średnio raz w roku) odnawiać. Możemy też użyć specjalnych impregnatów, które są bezbarwne, nanoszone jak farby pędzlem, a mają właściwości zabezpieczające przed grzybami i szkodnikami a dopiero później zastosować nawierzchniowo  dwie warstwy lazury w wybranym kolorze. Musimy się jednak liczyć z tym, iż miejsca szczególnie narażone na działanie warunków atmosferycznych będą wymagały pielęgnacji a w  skrajnych warunkach renowacji (zeszlifowanie znacznej części nałożonego preparatu) średnio raz na 4-5 lat.

 2. Jestem przed decyzją czym wykończyć meble kuchenne? Chce je zabarwić ma kremowo i polakierować. Jakie są optymalne sposoby wykończeni takich mebli, gdzie wpływ na ich wygląd w czasie użytkowania ma temperatura, ścieranie czy tłuszcze.

Jeśli chodzi o meble kuchenne zastosowałbym bejce kryjącą lub transparentną (w zależności od upodobań) a następnie pokrył całość lakierami poliuretanowymi, które mają podwyższoną odporność na występowanie tłuszczy, wody czy podwyższonej temperatury. To lakiery, które idealnie zabezpieczą meble w kuchni.

3. Czy są lakiery niewrażliwe na warunki atmosferyczne w czasie nakładania?

Każdy lakier powinien mieć zagwarantowane odpowiednie warunki temperatury i wilgotności powietrza. Optymalne to 15-20stopni C oraz ok 65% wilgotności. Jednak wiadomo, że nie zawsze na takie warunki możemy sobie pozwolić, dlatego należy pamiętać aby temperatura nie przekraczała 5 stopni , choć znam przypadki, gdzie nakładano lakier w temperaturze poniżej 0 stopni. Zbyt duża wilgotność drewna czy powietrza sprawi, iż lakier nie uzyska prawidłowej struktury. Jeśli jednak nie przekroczymy zalecanych norm zbyt mocno wówczas będzie on po prostu dłużej wysychał. Należy pamiętać o przygotowaniu surowca jaki ma zostać poddany wykończeniu, kilka godzin przed lakierowaniem pozwólmy nabrać mu właściwej temperatury pomieszczenia.

 4. Zabezpieczenie drzwi zewnętrznych z litego drewna nowych, jak i po renowacji.

Podobnie jak w przypadku omawianych wstawek drewnianych czy zabezpieczenia domu drewnianego, tu sytuacja jest podobna, nowe drzwi zabezpieczone odpowiednim lakierem najlepiej dwuskładnikowym nie narażone na działanie zbyt dużej ilości wody (czyli umieszczone pod zadaszeniem) powinny spokojnie wytrzymać 5-6 lat bez konserwacji. Jeśli chcemy je jednak odświeżyć powinniśmy dokładnie usunąć całą złuszczoną czy spękaną nawierzchnie nakładając kolejną warstwę lakieru.

5. Zabezpieczenie gatunków machoniowatych.

Machoń to drewno, który w taki sam sposób jak inne gatunki jest narażony na działanie warunków atmosferycznych, dlatego należy go zabezpieczać jak inne gatunki.

2012-03-20T09:09:09+00:00

About the Author:

5 komentarzy

 1. kaziuk 20/03/2012 at 17:57 - Reply

  Bylem cierpliwy i sie doczekalem dziekuje bardzo -myslalem ze jest cos takiego co bedzie zabezpieczac na dluzej- ale trudno i tak dziekuje- Do milego???????????

  • JarekO 20/03/2012 at 19:30 - Reply

   Oczywiście, że do miłego! 🙂 W tym tygodniu szykujemy kilka kolejnych filmów 🙂

 2. Marek 20/05/2013 at 16:23 - Reply

  Witam,
  Chcialbym uprzejmie poprosic od odpowiedz w sprawie wykonczenia powierzchni mebla (stol) ze sklejki lisciastej?
  Jestem nowy w tym temacie,chce uzyskac uzyskac kolor palisander z efektowym koncowym matowym.
  Stol bedzie uzywany na codzien,tzn.normalna dzienna konsumpcja itp.
  Pozdrawiam,
  Marek

 3. Arkadiusz 18/12/2014 at 10:31 - Reply

  punkt 5Mahoń nie machoń 🙂 zabezpieczenie drzwi zewnętrznych można zrobić na produktaf firmy Sikkens a na wszelkiego rodzaju blaty proponuję lakiery dwuskładnikowe akrylowe

 4. Łukasz 10/01/2017 at 18:27 - Reply

  Kupiłem w sklepie IKEA łóżko, z litej sosny, surowe. Czy powinienem je zabezpieczyć? Wolałbym nic z nim nie robić, ale nie wiem czy bardzo obniży to jego trwałość. Łóżko będzie stać w mieszkaniu w bloku. Nie na ryzyka za dużej wilgotności, raczej za niskiej w zimie – ok.20%. Z góry dziękuję za poradę.

Leave A Comment

Polecane

Forum Domidrewno

YouTube Domidrewno

Polityka Prywatności / Cookies